Ana Sayfa Manşet Haberi Süleyman Seyfi Öğün “Sordukça” Programına Konuk Oldu

Süleyman Seyfi Öğün “Sordukça” Programına Konuk Oldu

0
Süleyman Seyfi Öğün “Sordukça” Programına Konuk Oldu

Süleyman Seyfi Öğün 26 Mayıs Salı Günü Anadolu Platformu Sordukça Programına Konuk Oldu

Siyaset Bilimci Süleyman Seyfi Öğün 26 Mayıs Salı günü 19.00’da Anadolu Platformu “Sordukça” programının ikincisine sanal ortamda konuk oldu. “Gelecek Dünya ve Ulus Devlet Modeli” konulu YouTube canlı yayınında gerçekleşen programın moderatörlüğünü Anadolu Platformu Yüksek İstişare Kurulu Üyesi ve Öğretmen Birimi Sorumlusu İbrahim Özmantar yaptı. Siyaset Bilimci Öğün, konuşmasında sermaye, ulus ve devlet kavramları çerçevesinde dünyada nelerin değiştiğini analiz etti. Virüs sonrasının nasıl olacağı sorusu için Öğün, “Salgınlar yeni bir olgu değil. Bu insanlık tarihinde aşağı yukarı 100 yolda bir gözüküyor, bunun bir döngüsü var kriz ler de öyle” dedi ve devlet, ulus, sermayeyi kavramsal olarak açıklayarak soruyu cevaplandırdı.

Devletin kendisine  politik-siyasi bir coğrafya istediğini söyleyen Öğün bu coğrafyayı var edenin de hakimiyet olduğunu söyledi. “Geleneksel devlette esas mesele adalet üzerinde istikrarlı düzen meselesidir” diyen Öğün modern ve geleneksel devletin karşılaştırmasını yaptı. Modern dünyada adalet boşluğunun olduğunu belirtti ve “Modern dünyada biz adalet konusunda tatmin olmuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Adaletin merkezde olduğu yeni bir moral-politik sistemden bahseden Öğün, “ Önce adalet diye konuşalım” dedi. Adalet meselesinin popülizm ile hallolmayacağını vurgulayan Öğün sözlerini şu şekilde sürdürdü: “ Popülizm meselesinden çıkmak gerekiyor. Bu bir adalet meselesiyse doğru düzgün bir hakkın konuşulması gerekiyor.” Medeniyetin ilişkilerle mümkün olacağının vurgulandığı ve sanal bir ulusunun mümkün olup olamayacağının konuşulduğu programı  tıklayarak izleyebilirsiniz. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.