Ana Sayfa Kategoriler Haberler Sudan’ın Yaralarını Birlikte Saralım

Sudan’ın Yaralarını Birlikte Saralım

0
Sudan’ın Yaralarını Birlikte Saralım

Derneğimizin de üyesi olduğu İnsani Yardım Platformu, tarihinin en büyük sel felaketiyle karşı karşıya kalan kardeş Sudan halkına yardım eli uzatmak için “Sudan’ın Yaralarını Birlikte Saralım” ortak sloganıyla yeni bir kampanya başlattı.

Konuyla ilgili İslam Dünyası STK’ları Birliği İnsani Yardım Platformu Genel Sekreter Avukat Ali Kurt’un yapmış olduğu açıklama şöyle:

Sayın basın mensubu arkadaşlarımız, insani yardım kuruluşlarımızın değerli temsilcileri, üye kuruluşlarımızın güzide mensupları ve sevgili misafirler,

Öncelikle davetimize icabet ederek geldiğiniz için sizlere teşekkür ediyoruz.

İnsani Yardım Platformu üyesi sivil toplum kuruluşları olarak, tarihinin en büyük sel felaketiyle karşı karşıya kalan kardeş Sudan halkına yardım eli uzatmak üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz.

Geçtiğimiz hafta sonu STK temsilcilerimiz Sudan’da yaşanan bu doğal afetin hemen ardından keşif ziyareti amacıyla hızla bölgeye intikal ederek Geçici Hükûmet Yardım Ofisi yetkilileri ile gerekse üyemiz Munazzama Daveti’l İslami gibi yerel sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya gelerek incelemelerde bulundular.

Nil nehrinin taşması sonucu oluşan sel felaketi nedeniyle 16 eyalette yaklaşık 41 bin ev yıkılmış ve takriben 350 bin kişi bu afetten doğrudan etkilenmiş bulunuyor.

Bu ziyaret vesilesiyle kuruluşlarımız ilk adımda selden en çok etkilenen bölgelerden biri olan El Ceyli şehrinde müştereken bin adet acil yardım kolisi dağıtımı gerçekleştirdiler.

Yaptığımız değerlendirme toplantısı neticesinde Sudanlı yetkililerin de taleplerini dikkate alarak felaketzedelerin öncelikle barınma, sağlık, eğitim ve beslenme hizmetlerine ihtiyaç̧ duyduğunu tespit etmiş bulunuyoruz.

Sayın Basın mensupları,

Bildiğiniz gibi insani yardım çalışması yapan sivil toplum kuruluşlarımızın daha önce AFAD ve Kızılay desteğinde bir araya gelerek, İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği çatısı altında oluşturmuş oldukları İnsani Yardım Platformu bünyesinde 20’den fazla güzide yardım kuruluşumuz bulunmaktadır.

STK’larımız arasında işbirliğini ve afet bölgelerinde koordinasyonu hedefleyen bu platform ekseninde daha önce de Suriyeli kardeşlerimize yönelik “Bir Ekmek Bir Battaniye” keza “Sana İhtiyacım Var” isimli kampanyalar, gerekse Orta Afrika, Yemen ve Gazze gibi sıkıntı içinde olan birçok bölgeye yardım organizasyonları yapmıştık.

Bugün burada İnsani Yardım Platformu üyeleri olarak yaklaşık 65.232 ailenin olumsuz olarak etkilendiği bu afet sonrası “Sudan’ın Yaralarını Birlikte Saralım” ortak sloganı ile yeni bir kampanya başlatıyoruz.

Bu kampanyaya destek verecek kuruluşlarımızı müsaadenizle tek tek saymak istiyorum:

AFAD ve Kızılay başta olmak üzere alfabetik sırayla AİD Uluslararası Doktorlar Derneği, Anadolu Eğitim ve Davet Gönüllüleri Platformu, Aziz Mahmut Hüdayi Vakfı, Beşir Derneği, Deniz Feneri, Elden Ele Derneği, Göz Bebekleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Hayrat İnsani Yardım Derneği, İHH İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı, İsra Uluslararası Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, İyilik Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (İyilik-DER), Sadakataşı Derneği, Türkiye Diyanet Vakfı, Verenel, Weltweiter Einsatz Für Arme e.V. (WEFA)

Gerek arkadaşlarımızın sahada yaptığı gözlemler, gerekse yerel yetkililerden aldığımız bilgiler ışığında Platform üyesi STK’larımızla işbirliği ve paylaşım içinde ilk adımda acil olarak, yarın, yani 18 Eylül 2019 tarihinde Ankara Esenboğa’dan Sudan’ın Başkenti Hartum’a hareket edecek bir yardım uçağını inşallah kaldıracağız.

Bu uçağımızda öncelikli olarak çadır, battaniye, ilaç̧, tıbbi malzeme, acil gıda paketleri, temizlik ve hijyen setleri bulunmaktadır.

Bugün hep birlikte başlattığımız bu kampanya sürecinde elde edilecek bağışlarla, özellikle kardeş Sudan’ın afetten en çok etkilenen bölgelerinde yerel mimariye uygun “Türk Köyleri” inşa etmeyi planlıyoruz.

Ayrıca çeşitli bölgelerde mobil klinik hizmeti vererek Sudan halkına acil sağlık desteği sağlamayı, duruma göre yerelden ya da ülkemizden temin edilecek acil gıda ve temizlik malzemelerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırmayı hedefliyoruz.

Bu vesileyle bu anlamlı toplantıya ev sahipliği yapan Türk Kızılay’ımıza, yardım kampanyamıza destek veren tüm yardım kuruluşlarımıza, sivil toplum örgütlerimize, yardım uçağını tahsis eden Türk Silahlı Kuvvetlerimize, Sudan Büyükelçiliğimize, bu emsal yardım çağrılarımıza hep cömertçe destek veren aziz halkımıza ve siz saygıdeğer basın mensuplarımıza ve katılımcılarımıza teşekkür ediyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum. 

Av Ali Kurt

İslam Dünyası STK’ları Birliği

İnsani Yardım Platformu

Genel Sekreter

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.