Stratejik Düşünceye Dair

0
Stratejik Düşünceye Dair

Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu tarafından düzenlenen öğretmen hasbihal seminerlerinin ikinci sezonu “Stratejik Düşünce Okumaları” başlığı altında başladı.

Aralarında gazeteci, akademisyen ve eğitimciler tarafından sunulacak seminerlerin ilki 09 Mart’ta Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM) Konferans Salonunda yapıldı. “Stratejik Düşünceye Dair” üst başlığı ile Öğretmen Komisyonu Başkanı M.Hıdır Akaslan moderatörlüğünde yapılan ilk oturumda eğitim yöneticisi Mesut Aydağ tarafından bir sunum gerçekleştirildi.

7 oturumluk öğretmen hasbihal sohbetlerinin ilk oturumunu yaptıklarını belirten Öğretmen Komisyonu Başkanı M.Hıdır Akaslan; “Her birimizin fiziksel ve entelektüel bir serüveni var. Okuma serüvenimiz devam ediyor. Zaman çok hızlı bir şekilde akıyor. Birçok alanda çok hızlı değişimlerin ve dönüşümlerin oluşuna şahitlik ediyoruz. Zaman hızlanmaya başladı. Hayat hızlı bir şekilde dönüşüyor. Kendimizi yenileyemezsek çağa söyleyecek sözümüz olmaz” dedi.

Stratejik Düşünceye Dair” başlıklı sunumunu gerçekleştiren Mesut Aydağ ise şunları dile getirdi: “Bugün stratejik düşünme, stratejik düşünce kuruluşları, batı tabiriyle think tank kuruluşlarına kafa yormak istiyoruz. Peki, strateji düşünce nedir? Devletleri, politikaları fikirler yönetir. Politikacılar ve devlet yöneticileri birer kukladır. Mütefekkir insanların varlığı yönetim şeklinin içeriğini de belirliyor. Devlet idarecileri için fikir sahipleri bir vizyon çiziyor, bir ufuk belirliyor. Bu ufuk içerisinde taban ve tavan arasından iletişim sağlanıyor ve devletlerde yönetiliyor. O halde strateji kısaca yön verme sanatıdır. Düşünme ile başlar bu serüven. Önceden planlanmış, önceden kurgulanmış planlar doğrultusunda, rakipler de gözetilerek, rakiplerin atacağı adımlar da hesap edilerek bir mücadele içine girmektir. Stratejik düşünce de stratejik planlama da içinde bulunduğumuz piyasada rakiplerden bir adım önde olma sanatıdır.”

Sunumun ardından program soru-cevap şeklinde devam etti. Öğretmen hasbihal seminerlerinin ilk oturumu soru-cevap kısmının ardından sona erdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.