STK'lardan Mısır'a Destek Açıklaması

0
141

Mısır’da dün gerçekleşen askeri darbeye karşı ortak basın açıklaması düzenleyen Türkiyeli sivil toplum kuruluşları “Muhammed Mursi ve Mısır halkının yanındayız.” dedi.

Mısır’ın ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi dün askeri darbe ile görevinden alındı. Mısır’da yaşanan darbeye karşı ortak tavır sergileyen Türkiyeli sivil toplum kuruluşları İHH Genel Merkezi’nde basın açıklaması düzenledi.

Basın toplantısına Anadolu Platformun’dan Ahmet Çamurluoğlu’nun yanı sıra İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Araştırma Kültür Vakfı Şemsettin Özdemir, Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya, İnsan ve Medeniyet Hareketi temsilcisi Muhammed Fesih Kaya, Hikmet Vakfı temsilcisi Salih Serdar, Akabe Vakfı Başkanı Nasuhi Günay, Medeniyet Derneği Başkanı Kazım Sağlam katıldı.

Son günlerde Ortadoğu’da yaşanan gelişmelerin üzücü olduğunu belirten Bülent Yıldırım: “Bu toprakların sahiplerine karşı emperyalistlerin oyunlarını çok açıkça görüyoruz. İnsanlar özgür iradeleriyle başkanlarını seçti fakat buna rağmen darbe yapıldı” dedi.

Dünyanın tüm güç merkezlerinin darbeden sevinç duyduğunu ifade eden Yıldırım sözlerine şöyle devam etti: “Mısır’ın birçok şehirlerinde çatışma var. Sağduyulu Mısır halkı iç savaş çıkmasın diye temkinli hareket ediyor. Burada ki hedef devrim sürecini baltalamak. Zannediyorlar ki Mısır’da bunu başardıktan sonra Tunus’ta Suriye’de ve hatta Türkiye’de de bunu yapabiliriz. Şunu herkesin bilmesi lazım halkın seçimiyle başa gelen iktidarlara yapılan bu saldırılar Müslüman kesimi iyice kenetledi ve dünyada da ciddi bir bilinç uyanmasına sebep oldu. Biz 80 milyon Mısır halkının, Mursi’nin, özgür iradenin yanındayız. Mısır’ı karıştıran İsrail’e ABD’ye, Körfez ülkelerine karşıyız.”

Anadolu Platformu’nu temsilen toplantıya katılan Ahmet Çamurluoğlu: “Mısır halkını selamlayarak başlamak istiyorum. Bu darbe ABD, İngiltere ve İsrail darbesidir. Halkın yönetimine müdahale edilmiştir. Israrlı bir dil kullanılmıyor. Onlar darbe destekli bir yol kullanıyorlar. Gazze ve Filistin tekrar abluka altına alınıyor. Tahrir meydanında darbeyi alkışlayanlar, cellatlarını alkışlıyorlar. Mısır’ın kaderi 3 beş Generale bırakılmamalıdır. Darbeleri destekleyen din alimlerini kınıyoruz. Mısır halkının yanındayız.” dedi.

Araştırma Kültür Vakfı Şemsettin Özdemir: “Demokrasi yalanını bize sunanların gerçek yüzünü gördük. Hakları onlar vermeyecek. Bugün Mısır’da bayram edenler yarın utanacaklar. Ben Mısır’ı selamlıyorum, umutluyuz, kazanacaklarına inanıyoruz.” dedi.

Bölgede kirli bir oyun oynandığını belirten Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya ise “Muhammed Mursi ve İhvan’a yapılan suçlamaların tamamı yalandır ve hiçbiri darbeyi meşru kılmaz. Mısırlı Müslümanların direnişini selamlıyoruz. Türkiyeli Müslümanlar olarak Mısırlı kardeşlerimizin yanındayız.” şeklinde konuştu.

Toplantıda konuşan Medeniyet Derneği Başkanı Kazım Sağlam “Batı emperyalizmi ve modern dünya Müslümanca siyaset yapmayı içine sindiremiyor. Bize diyorlar ki bağlı bulunduğunuz değerlerden sıyrılın sizi o zaman kabul ederiz. Biz dinimizden vazgeçmeden siyasetimizi yürüteceğiz.” dedi.

Ardından söz alan İnsan ve Medeniyet Hareketi Başkanı Muhammed Fesih Kaya ise yaptığı konuşmada “Mısır’da yaşananlar turnusol kâğıdıdır. O zalimler, mazlumların tekrar galebe çaldığını göreceklerdir.” ifade etti.

Salih Serdar: Bu haksız hukuksuz duruma destek verenleri lanetliyoruz. Mısır halkının direnişini selamlıyorum.

Nasuhi Günay: Zalim idareciler her zaman olacaktır. Darbeciler küfrün yanında yer alıyorlar. Yahudi ve Hristiyan toplumundan yana olanlardır. Dün Keşmir’dir Çeçenistan’da Arakan’da olanlardır. Şimdi Mısır’da Suriye’de aynı oyunu sergiliyorlar. Siz hakkın halkın yanında mısınız? Biz Allah’ın yanındayız halkın yanındayız. Mısır hakkını İhvan’ı direnenleri alkışlıyoruz darbecileri lanetliyoruz. Rabbim cezalarını en kısa sürede versin.

Sivil toplum kuruluşları yarın Cuma namazından sonra Fatih Camii’nde Muhammed Mursi ve Mısır halkına destek gösterisi düzenleyecek. Topluluk gösterinin ardından “Darbeye karşıyız, Mısır halkının yanındayız” sloganlarıyla Saraçhane Parkına yürüyecek.