STK'lardan ABD'ye Ortak Tepki

0
197

Anadolu Platformu, İHH, Fatih Akıncıları Derneği, Medeniyet Derneği, Özgür-Der, MAZLUMDER, Araştırma Kültür Vakfı, Hikmet Vakfı temsilcilerinin katıldığı basın toplantısında ABD’nin “Ladin operasyonu” kınandı.

İstanbul Reşadiye otelinde yapılan basın toplantısında katılımcı kuruluşlar adına ortak basın açıklamasını Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu Üyesi Ahmet Çamurluoğlu okudu.

ABD’nin Usame Bin Ladin Operasyonu Uluslararası Hukukun Katli, İslam Dünyasının Aşağılanmasıdır!” başlıklı bildiride Amerikan terörü lanetlendi.

Ortak basın bildirisinin okunmasının ardından katılımcı kuruluşlardan İnsani Yardım Vakfı İHH temsilcisi Osman Atalay söz aldı. Atalay ‘Irak’ta bir milyon insan katledildi,  on binlerce insan halen kayıp, Felluce’de ABD’nin kimyasal silah kullandığı belgelendi ama uluslararası hukuk bunları görmezden geldi’ dedi. Afganistan’da Amerika tarafından binlerce kişinin katledildiğini hatırlatan Atalay, Usame Bin Ladin’e yapılanların hukuksuz olduğunu vurgulayarak Amerikan terörünü kınadıklarını söyledi.

Fatih Akıncıları Derneği temsilcisi Mehmet Şahin, ABD’nin İslam dünyası üzerinde karanlık emellerini gerçekleştirmek için her türlü hukuksuzluğu icra etmekten geri durmadığını söyledi. “Bir başka ülkenin topraklarına özel kuvvetlerini sokup silahsız insanları öldürmesi ve masumları tutuklaması ABD gaddarlığının somut göstergesidir.” Şahin, ABD’nin Bin Ladin operasyonunu İsrail’in Mavi Marmara saldırısına benzetti. Şahin, dünyanın tüm vicdan sahibi insanlarını ABD ve İsrail terörüne karşı çıkmaya davet etti

Medeniyet Derneği temsilcisi Ramazan Bülent Ertüker, ABD’nin, “özgürlük”, “demokrasi” gibi söylemlerle dünyayı kandıramayacağını, yaptıklarının ortada olduğunu söyledi.

MAZLUMDER İstanbul Şube Başkanı Cüneyt Sarıyaşar, zulüm üretme makinesi ABD’nin yeni bir zulmüyle karşı karşıyayız, küresel emperyalizm zulmün gerçek membaıdır dedi. Küresel emperyalizmin bataklığını kurutma çabası vermenin önemli olduğunu söyleyen Sarıyaşar, “zulüm ile abad olunamaz” dedi. Sarıyaşar, Uluslararası hukuku ve insan haklarını ihlal eden her türlü uygulamaya karşıyız yargılamadan yapılan infaz “zulümdür” ve bunu kınıyoruz” dedi

Araştırma Kültür Vakfı temsilcisi Şemsettin Özdemir, “Dün Kızılderililere yapılanlar bugün İslam dünyasında icra ediliyor, “terörist” bahanesiyle masumlar katlediliyor oysa gerçek terörist Amerika” dedi.

Özgür-Der temsilcisi Hülya Şekerci, Amerika işgalci, işkenceci, tecavüzcü yüzünü bir kez daha gözler önüne serdi dedi. ABD’nin yaptığı Ladin operasyonunun ardından kendilerine liberal, demokrat, solcu diyen bazı köşe yazarlarının ABD’nin bir teröristi yok ettiğini düşünmelerinin ne kadar da içler acısı olduğunu söyledi. haberi

Beyaz Saray sözcüsü gibi konuşan bazı liberal, sol “aydın”ların ve kimi hükümet yetkililerinin emperyalizmin propagandasına boyun eğmelerine karşın ABD terörünün karşısında konumlananların olmasının sevindirici olduğunu belirtti.

PAKİSTAN EN AZ ABD KADAR SUÇLU

Basın mensuplarının soruları üzerine, operasyonun düzenlendiği Pakistan’ın da en az Amerika kadar suçlu olduğu belirtildi. Amerika’yla işbirlikçi rolünü sürdüren Pakistan’ın imajının zedelendiği ifade edildi.

Basın Açıklamasının Tam Metni

ABD’nin Usame Bin Ladin Operasyonu

Uluslararası Hukukun Katli, İslam Dünyasının Aşağılanmasıdır!

 

AMERİKAN TERÖRÜNÜ LANETLİYORUZ!

Yeryüzünün gördüğü doğal olmayan en büyük felaketler listesinin başında yer alan Amerikan emperyalizminin yeni bir vahşeti ile yüz yüzeyiz. Tüm dünya, terörizmle mücadele kılıfı altında yeryüzünü kana ve şiddete boğan, Afganistan ve Irak’ı işgal eden, Guantanamo keyfiliğine imza atan ABD’nin kan dökücülüğüne ve hukuk tanınmazlığına bu kez de Usame Bin Ladin’e yönelik saldırı vesilesiyle şahitlik ediyor. 1 Mayıs gecesi Pakistan’ın Abbotabad kentinde gerçekleştirilen saldırıyla Amerikan emperyalizmi bir kez daha uluslar arası hukuku katletmiş, İslam Ümmetini aşağılamaya çalışmıştır.

Afganistan’da bulunan Amerikan işgal ordusuna ait bazı timlerin Pakistan sınırını geçerek gerçekleştirdikleri bu saldırıda Usame Bin Ladin ile birlikte 5 kişinin öldürüldüğü bildirilmiştir. Saldırı esnasında evde bulunanlardan yaralananlar olduğu ve bazılarının da tutuklandığı açıklanmakla birlikte, ne yaralıların ne de işgal timlerince kaçırılanların sayısı ve akibetleri hakkında herhangi bir bilgi verilmemiştir.

Saldırıyı düzenleyen işgalciler katlettikleri Müslümanların cenazelerini ve kaçırdıkları insanları da yanlarına alarak geldikleri helikopterlerle Afganistan’daki üslerine dönmüşlerdir. Hukuk tanımazlık, canilik ve gözü dönmüşlük operasyon sonrasında da devam etmiş ve Usame Bin Ladin’in cenazesinin, götürüldüğü bir Amerikan savaş gemisinden Umman denizine atıldığı duyurulmuştur. Hiç kuşkusuz ABD’li yetkililerin “denize gömdük” açıklaması bir yanıyla direnişçilerin cesetlerinden dahi korktuklarını gösterirken, aynı zamanda alay etme, küçük düşürme çabalarını da yansıtmaktadır.

Bu operasyon Amerikan kimliğinin adeta genlerine işlemiş bulunan saldırı ve imha siyasetinin bütün özelliklerini taşımaktadır. Başından itibaren sistematik bir imha dizisi şeklinde cereyan eden operasyon bununla da kalmamış, Usame bin Ladin’e denize atılmadan önce İslami usullere uygun olarak cenaze töreni yapıldığı açıklamasıyla tam bir hakarete, aşağılamaya dönüşmüştür. İşgal eden, katleden, gasp eden ABD’nin aynı zamanda İslami usullere uygun olarak cenaze töreni de icra ettiği iddiası ironik olmaktan öte, İslam Ümmetini açıkça tahkir çabasıdır!

İnsani erdemlerini yitirmemiş herkes bu vahşete ve Amerikan emperyalizminin giderek daha bir dizginsizleşen, azgınlaşan saldırılarına tavır almalıdır. ABD’nin devasa bir emperyal güç olarak yeryüzü genelinde icra ettiği terörist faaliyetlerinin görmezden gelinip, işgalcilerin İslam topraklarında meydana getirdiği dehşete karşı direnen, tepki gösteren unsurların teröristlikle itham edilmesi tutarsızlıktır, sorumsuzluktur!

Bu bağlamda başta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olmak üzere, çeşitli kurumlardan ve çevrelerden sadır olan ve Amerikan saldırganlığına ilişkin olarak Türkiye adına ortaya konan yaklaşımların adalet ve vicdanla asla bağdaşmadığının ve halkımızı temsil etmediğinin altını çiziyoruz. Bu vesileyle bizler İslam Ümmetinin mensupları olarak safımızın tüm yeryüzünde emperyalizme ve zulme karşı direnen Müslümanların ve mustezafların yanı olduğunu ilan ediyor; emperyalistlerin ve siyonistlerin fütursuzca icra ettikleri vahşet politikalarına karşı herkesi duyarlılığa, sorumluluğa ve adaletten yana tavır almaya çağırıyoruz.

ANADOLU PLATFORMU * ARAŞTIRMA ve KÜLTÜR VAKFI * FATİH AKINCILARI DERNEĞİ  * HİKMET VAKFI * İ.H.H. *  MEDENİYET DERNEĞİ * ÖZGÜRDER