STK’lar ve Kamu Kurumları Yardım için Toplandı

0
228

Gaziantep’te yaşayan Suriyeli sığınmacılara yapılan yardımları koordine etmek için koordinasyon toplantısı düzenlendi.

Bülbülzade Vakfı Sosyal Tesislerinde düzenlenen toplantıya ev sahibi Bülbülzade Vakfı başkanı Turgay Aldemir, Gaziantep İl Müftüsü Ahmet Bulut, İl Müftü Yardımcıları Yaşar Çapçı, Hüseyin Hazırlar ve Mahmut Karatepe, Şahinbey Müftüsü Musa İmamoğlu, Şehitkâmil Müftüsü Sabri Kütükçü, Nizip Müftüsü Mustafa Genç, Oğuzeli Müftüsü Şaban Kondi, Gaziantep İHH Derneği başkanı M. Emin Arslan, Anadolu Tevhid Vakfı adına Yener Doğruer, Vahdet Vakfı adına M. Yaşar Yıldırım, Bülbülzade Vakfı Suriye Yardım Koordinatörü Mahmut Kaçmazer, Suriye Gençliği Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği başkanı Osman Süleyman, Gaziantepli kanaat öderlerinden Muzaffer Ceylan, cami imam hatipleri ve yardım gönüllüleri katıldı.

Gaziantep il merkezinde 40 binden fazla Suriyelinin yaşadığı belirtilen toplantıda; gelecek dönemde çıkabilecek olumsuzlukların önüne geçebilmek için bir takım tedbirler almak gerektiği deklere edildi. Bunun için Suriyeli sığınmacıların eğitimlerine özel önem verilmesi gerektiği belirtilerek aşağıdaki kararlar aldındı:

Suriyeli sığınmacıların din eğitimleri için camilerin aktif olarak kullanılması ve müracaat edilmesi halinde camilerin müsait hale getirilmesi, Gaziantep’teki Sivil Toplum Kuruluşları ve Kamu Kurumlarının yardımlar konusunda ortak hareket etmesi, bunun için bir koordinasyon merkezi kurulması ve icra heyetinin oluşturulması, Cuma hutbelerinde hutbelerin bir kısmının Arapça okunması, yardım organizasyonlarında cami imam hatiplerinin daha etkin çalışması kararlaştırıldı.

Toplantıda ayrıca 5 kişilik icra heyeti oluşturularak bu toplantıların 15 günde bir düzenli olarak yapılması kararlaştırıldı.