STK’lar İçin Medyanın Önemi

0
215

Anadolu Platformu İstanbul’da ‘STK’lar İçin Medyanın Önemi’ konulu Medya Semineri düzenledi.

7 Nisan Cumartesi günü saat: 17.00 da gerçekleşen STK’lar İçin Medyanın Önemi başlıklı programda Yenişafak Gazetesi İstihbarat Şefi Gazeteci Hikmet Gök ve Haber10 Yazı İşleri Müdürü Ramazan Mut birer sunum gerçekleştirdi. Anadolu Platformu Konferans Salonu’nda yapılan seminere İstanbul Avrupa Yakası üye kuruluşlardan Basın Yayın Sorumluları katıldı. Programa Anadolu Platformu Basın Yayın Komisyonu ev sahipliği yaptı.

Gazeteci Yazar Hikmet Gök STK-Medya ilişkileri üzerine geniş kapsamlı bir sunum gerçekleştirdi. Gök, STK’ların basın yayın organlarında yer bulmakta neden sıkıntı çektiğini anlatırken “STK’ların bir medya stratejisi yok, medyada yer alabilmek için bir medya planlaması yapmak gerekir.” dedi. Gök ayrıca şunlara da değindi: “Olur olmaz faaliyetlerin haberlerini sürekli bir basın yayın organına göndermek haberin dikkate alınıp yayınlanması için yeterli değildir. Haber yerel mi yoksa ulusal mı buna iyi karar vermek gerekir ve ona göre gitmesi gereken doğru adrese teslim edilmesi gerekir. Haber metni uygun bir dille yazılmış ve eksiksiz olmalıdır. Bilgi eksikliği olan haberler çoğunlukla dikkate alınmazlar.”

Haber10 Yazı İşleri Müdürü Ramazan Mut haber yazma ve fotoğraf çekme teknikleri ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi. Bir haberde bulunması gereken unsurların altını çizen Mut “5N 1K kuralını barındırmayan metin haber olarak dikkate alınmaz ve yayınlanmaya değer bulunmaz.” dedi.