STK'lar Buluştu

0
157

ASTP Başkanı Mahmut ERASLAN’ın başkanlığında yapılan toplantıya kırk civarında STK temsilcisinin katılımı ile 4 konu üzerinde fikir alışverişinde bulunuldu.
 

Adana Sivil Toplum Platformu yeni anayasa çalışmalarına katkı için çalışmalarına hız verdi.

ASTP Başkanı Mahmut ERASLAN’ın başkanlığında yapılan toplantıya kırk civarında STK temsilcisinin katılımı ile 4 konu üzerinde fikir alışverişinde bulunuldu.

Bunlar sırayla; Anayasa taslağı, Kentsel dönüşüm, Kutlu Doğum Haftası etkinliği ve Suriye gündemi başlıklarıydı.

ANAYASA TASLAĞI

Çeşitli kurumların bir araya gelerek şekillendirdiği metin üzerinden açılan konu katılımcıların okuyup değerlendirilmesi üzere mail adreslerine gönderilmesine karar verildi. Katılımcılar, anayasa metnini okuduktan sonra değerlendirip konu hakkında fikirlerini belirtmek istediklerini söylediler.

KENTSEL DÖNÜŞÜM

Kentsel dönüşüm hakkında Adana Engelliler Grubu Başkanı Mehmet Şimşek şu açıklamalarda bulundu. “TOKİ evleri yoksulların ev sahibi olması amaçlanarak yapılıyor fakat bu amaç hedefine ulaşmıyor. Çünkü Gürselpaşa’daki 120 metrekarelik TOKİ evleri yoksullara fiyat olarak hitap etmiyor.”

“İşsiz insan bulanık su gibidir” diyen Şimşek, “TOKİ konut fiyatlarını düşürebilir ve yoksullara sahip çıkarak, insanlarımızın suça karışmasını engelleyebilir. Yoksullara yapılan bu haksızlığı güç birliği yaparak engelleyebiliriz” dedi

Söz alan başka bir temsilci ise, “TOKİ, Adana’da hep şehir merkezinden uzak boş alanlara bina yaptı. Bunun sebebi, şehir içindeki altyapının uygun olmaması ve belediyenin buna uygun altyapı sağlamaya üşenmesidir. Kentsel Dönüşüm, TOKİ evlerini şehirden uzak yerlere yaparak değil, şehrin içindeki veya etrafındaki eskiyen binaları yenileyerek olur. ” dedi.

Mahmut Eraslan konu hakkında, “Kentsel Dönüşüm’de tek sorunumuz TOKİ değil. Dernekler olarak bir çok sorunumuz var. Bu yüzden gündemimizi sadece TOKİ ile kısıtlamayalım.” dedi.

Ayrıca belediyenin şehir içinde astığı afişlerdeki ‘ortak akıl ortak başarı’ sloganını eleştiren Erarslan, “Tabelalardaki ortak akıl nedir? Bunu düşünmek lazım” dedi.
Sözlerine “Kişisel isteğimiz yok” diyerek devam eden Erarslan, belediye yöneticileri bu kadar STK’yı dikkate almalı dedi.

Mahmut Eraslan’dan sonra söz alan ADYAR yönetim kurulu başkanı Veysel Tepeli, “Belediyecilikle ilgili söyleyecek çok sözümüz var. Biz çalışırsak çalışmalarımıza basın da ilgi duyacaktır, belediye yöneticileri de…” dedi.

KUTLU DOĞUM HAFTASI ETKİNLİĞİ

Kutlu Doğum etkinliği çerçevesinde yapılabilecek faaliyetler hakkında görüş bildiren Radyo Barış yöneticisi Mahmut Eraslan, “Adana’da Peygamberimiz konuşulacaksa bizim de katkımız olmalı” diyerek, derledikleri hadisleri sürekli olarak radyoda yayınlayacaklarını söyledi.

Etkinlikleri resmi törenlere döndürmeden manevi bir havada yaşamanın çözümlerini bulmalıyız diyen Erarslan, “Resmi törenler bizi ve halkı sıkıyor.” dedi.

Alfabe Derneği Başkanı Mehmet Koktaş, “Programların cemaatsel değil de halkı da teşvik ederek yapılması gerekiyor” dedi.

Asımın Nesli Derneği adına toplantıya katılan Hacı Ali Doğan, “Etkinlikler çerçevesinde caddeler Peygamberimizin (sav) hadisleriyle süslü afişlerle donatılabilir.” dedi.

Etkinlikler çerçevesinde bir çok teklif sunulurken en dikkat çekici olanlar şu idi: Esnafı bugüne özel olarak fiyat indirimi yapmaya teşvik etmek. Örnek olarak, Peygamberimiz (sav) hatırına 10 liralık bir traşı 5 liraya indirmesi, pardesü satan mağazaların başörtülü hanımlara bugüne özel indirim yapması gibi…

SURİYE GÜNDEMİ

Konu hakkında söz alan Özgür Der Adana Temsilcisi Hakan Yalnız, Suriye’de yaşanan içler acısı katliamdan bahsederek, bu zulme sessiz kalınmaması gerektiğini ifade etti.

Ayrıca Türkiye genelinde Suriyeli mazlumların sesi olmak için “Suriye Destek Platformu” kurulduğunu belirterek, Adana Sivil Toplum Platformunu bu konuya destek vermeye davet etti. “İnsanlık 10 yıl sonra neden müdahale etmedik diye dertlenecek” diyen Yalnız, bu konuda geç kalınmaması gerektiğini vurguladı.

Suriye Destek Platformu adına Adana’da ki bir çok dernek ve vakıf’a destek isteme ziyaretlerinde bulunduklarını belirten Özgür Der Temsilcisi, “Bu Pazar (18 Mart) Türkiye genelinde eş zamanlı olarak yapılacak olan basın bildirisine davet ediyoruz” dedi. Pazar günü herkesi İsmet İnönü parkına davet eden Yalnız, tüm sivil toplum kuruluşlarını bu platforma katılmaya ve Suriyeli kardeşlerinin yanında olmaya çağırdı.