Sözlü Tarih Çekimleri Kaldığı Yerden Devam Ediyor

0
175

Ortadoğu Medya İletim Merkezi tarafından başlatılan Sözlü Tarih Projesi kapsamında ülkemizde yaşayan Suriye toplumunun önde gelen şahsiyetlerinin hayatlarının anlatıldığı biyografik belgeselin çekimleri devam ediyor.

Sözlü Tarih Projesinde; Suriyeli önde gelen akademisyen, yazar, şair, fikir adamı, siyasetçi, kanaat önderlerinin hayatları konu ediliyor. Biyografik belgesel olarak çekilen belgesel 300 sorudan oluşuyor ve 25 kişi ile 25 bölüm olacak şekilde çekiliyor.

Çekimlerle ilgili bilgi veren proje yönetmeni Zehra Pak şunları söyledi: “Sözlü Tarih Projesi kapsamında 25 Suriyeli ile hayatının bütününe yönelik 300 soruluk biyografik bir belgesel hazırlıyoruz. Sorular kişinin ilk çocuk anısından ilk oturduğu eve, mahalle oyunlarına, yaz ve kış mutfak hazırlıklarına, evlilik ve sosyal yaşama kadar birçok soruyu kapsamaktadır. Belgesel ayrıca Suriye’den Türkiye’ye göç ile ilgili detaylı soruların cevaplarını içermektedir. Hazırladığımız bu belgesel serisi; kütüphaneler, arşivler, yüksek lisans ve doktora tezleri, anket veya istatistik çalışmaları gibi birçok alanda görsel araştırma kaynakları olarak kullanılmak üzere Arapça, İngilizce, Türkçe olarak hazırlanmaktadır. Bu şekliyle belgeselimiz; psikoloji, sosyoloji, hafıza vb. alanında derinlikli incelemeler yapılabilecek eşsiz birer kaynak olma özelliğini ihtiva etmektedir” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.