Sözleşme Kültürü ve İlk Müslüman Toplum Kitabı Tahlil Edildi

0
260

Güneydoğu Teknik Elemanlar Derneği (GÜNTED) üyeleri, bu sezonun ilk kitap tahlil programında Mustafa Arslan’ın “Sözleşme Kültürü ve İlk Müslüman Toplum” kitabını tahlil etti.

GÜNTED üyeleri tarafından aylık düzenlenen kitap tahlili programında bu ay Mustafa Arslan’ın Pınar Yayınları arasından çıkan “Sözleşme Kültürü ve İlk Müslüman Toplum” kitabı tahlil edildi. 13 Aralık Salı günü Bülbülzade Vakfı Hacı Firdevs Aslan Mescidinde yapılan kitap tahlili programına yönetim kurulu üyeleri ve davetliler katıldı.

GÜNTED üyesi Cavit Karakaş tarafından sunulan kitap tahlili programında kitabın serencamı dinleyicilerle paylaşıldı. Sunumların ardından izleyicilerden gelen sorular yanıtlandı. Program yapılan ikram ve hasbihallerin ardından sona erdi.

Kitabın Öyküsü:

Kitabın konusu "İslam ve toplum", özellikle de "Müslüman toplumun ilk oluşumu" konuları ele alınmaktadır. Dinin toplumsallaşması ve hayatiyetini devam ettirmesi açısından ilk dini topluluk bir din için çok önemlidir. Dinler buna göre şekillenir, varlığının devamı bu ilk topluluğun direnç ve başarısına bağlıdır. Hz. Muhammed (sav) parçalı yapıya dayalı bir toplumda farklılıkları en aza indirerek bütüncül bir dini topluluk oluşturmayı başarmıştır. Bu başarısının arkasında yeni dinin etkin mesajı yanında, kendine has liderlik kabiliyeti ve toplumunun yüksek siyasi kültürüne hâkimiyeti yatmaktadır. Kitap bu başarının temelinde, yeni dinin mesajına ve kendi kişiliğine uygun olarak, Hz. Peygamberin sözleşme ve ittifaklara verdiği aşırı önemin yattığını ileri sürmektedir. Medine'nin iç ve dış tehditlerle dolu ilk dönem sosyal kaos ortamında Hz. Muhammed (sav), sözleşme kültürünün mükemmel bir örneği olan Kardeşleştirme (mu'âhât) ile ilk dini toplumsallaşma deneyimini başarı ile gerçekleştirmiştir. Akabinde diğer sosyal gruplarla, çevre kabile ve devletleriyle gerçekleştirdiği sözleşme ve ittifaklarla başarı ve yönteminin tesadüfî ve geçici olmadığını göstermiştir.