Sosyal Medya ve Gençlik

0
Sosyal Medya ve Gençlik

Ortaöğretim birimimizin eğitimcilere yönelik hazırladığı Online Eğitim Akademisi’nin 8. Haftasında “Sosyal Medya ve Gençlik” konusuyla Prof. Dr. Ali Büyükaslan konuk oldu.

Video konferans yöntemiyle yapılan ve moderatörlüğünü Burhan İçgüleç’in gerçekleştirdiği programda Ali Büyükaslan şunları dile getirdi:

“Sosyal medyayı sadece sosyal ağlar üzerinden değerlendirirsek hata ederiz. Sosyal medya, bizatihi sanal bir dünyadır, yepyeni ve kurgusal bir âlemdir. Bizler önce binalar yaparız, onlara şekiller veririz; daha sonra binalar bize şekil vermeye başlar. Dolayısıyla insan, sosyal medyayı oluşturdu ve kurdu. Şimdi ise sosyal medya insanı oluşturuyor ve kuruyor.

Kamerayı kim tutuyorsa, karşımıza çıkan gerçek onun gerçeği, ideolojisi ve değeridir. Eskiden çocuklarımız aynanın karşısına geçer, aynaya bakarak kendisini değerlendirirdi, şimdi ise çocuklarımız kendilerini ekranlara ve sosyal medyaya göre değerlendiriyorlar.

Sosyal medyanın da; değeri, ideolojisi,  inancı, dini, mabedi, vaizi, sokağı, caddesi… Vardır. Kimlik karmaşası, mahremiyetin ifşası ve ihlali, dedikodu, bağımlılık, kul hakkı, yalan… Sosyal medyanın insana öğrettiği ve onu sürüklediği başlıca günahlarıdır.

Her yenilik kendi kavramlarını, kelimelerini yani terminolojisini oluşturur. Bu arada o toplumda manevî yönü ağır basan ve değeri olan kavramları ve kelimeleri yani eskinin terminolojisini yok eder.

Sanal âlemde her şey; din, iman, ahlak, erdem… Sanal olmaya başladı. Tuşu kapatınca bu değerler de kayboluyor.

Sanal dünyanın mahkûmu değil de hâkimi olmak istiyorsak bizim değer dünyamızın yansıması olan içerikler üretmeliyiz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.