Sorumluluk varsa umutsuzluk yoktur

0
Sorumluluk varsa umutsuzluk yoktur

Kadın Komisyonu, Akdeniz Derneği eğitim çalışmalarında gönüllü olan kadınlara yönelik ‘Yeniden İnşa Programı’ düzenledi.

Kadın Komisyonunun, Akdeniz Derneği eğitim çalışmalarında gönüllü bir şekilde görev alan kadınlara yönelik, eğitim çalışmalarının kalite ve verimliliğini artırmak için düzenlenen ‘Yeniden İnşa Programı’ kapsamında, kasım ayı programı 10 Kasım Perşembe günü Akdeniz Derneğinde yapıldı.

Kasım ayı programında Eğitimci Nuray Güvelioğlu ile ‘Sorumluluk Bilinci’ konusu işlendi.

Programa Akdeniz Derneği’nin EKE (Evde Karakter Eğitimi), ortaöğretim, yükseköğretim, aile ve yetişkinlere yönelik eğitim çalışmalarında görev olan gönüllü kadın eğitimciler ve kadın komisyon başkanları katıldı.

Nuray Güvelioğlu konuşmasında özetle; ‘Yapmakla yükümlü olduğumuz işlerin akıl ve bilgi ile sürekli farkında olmak ve bu farkındalıkla yaşamaktır; sorumluluk bilinci. Kul hakkını gözetmektir. Pergel gibi bir ayağımız önce kulluğa sabitleyeceğiz sonra rollerimizi onun çevresinde çizeceğiz. Bilgi ile destekleyeceğiz. Sorumluluk varsa umutsuzluk yoktur. Başkalarının sorumsuzlukları da bizi sorumsuz kılmaz. Başkalarının sorumluklarını da sürekli üstlenemeyiz. Verdiğimiz sözlerin arkasında durmalıyız. Hızlıca akıp giden zamanı artık planlamalı önümüzdeki imkânları fırsata dönüştürmeliyiz. Sorumluluk bilinci, sadece kendisi için yaşama bencilliğinden kurtulmaktır. Benim üzerime ne düşüyor? sorumluluğu duygusuyla yüreğimizin tir tir titremesidir. Zaten İslam diye bir derdimiz varsa, durmamız, oturmamız mümkün olamaz.’ dedi.

Sunumun ardından katılımcıların, Nuray Güvelioğlu’na yönelik soruları ve Güvelioğlu’nun konuya katkı olarak görüşlerini paylaşması ile program sona erdi.