Ana Sayfa Kategoriler Haberler Sonuç Bildirgesi

Sonuç Bildirgesi

0
Sonuç Bildirgesi

Anadolu Platformu’nun düzenlediği 9. Öğretmen Sempozyumu Sonuç Bildirgesi

25-26 Nisan 2015 tarihlerinde Halkalı/İSTANBUL'da Bilim Koleji'nde 9.su gerçekleştirilen Öğretmen Sempozyumu yapıldı. Bu yılın konusu olan "YENİ DÖNEM, YENİ ÖĞRETMEN, YENİ NESİL" sempozyum, tamamlanmasının ardından SONUÇ BİLDİRGESİ okundu ve yayınlandı. Sonuç bildirgesinde;

"Eğitim, insanı merkeze alan, evrensel bir çabanın adıdır. Bu çaba, hayatın belli kesitinde yaşanan bir aktivite olmayıp, beşikten mezara kadar devam eder.

Bu süreçte asıl olan bilgiyi elde etmek değildir. Asıl hedef, muhakeme gücünü geliştirebilmek, bilgiyi tasnif edebilmek ve yeni bilgiler üreterek hayata katkı sunmaktır.

Topluma hayat verme boyutu ile eğitim; adalet, merhamet, cömertlik gibi temel ahlaki-toplumsal değerleri, bu sürecin temel amacı olarak görmelidir.

Yeni Türkiye, kadim değerlerimize yaslanarak içinde yaşadığımız zamanın ruhuna uygun bir eğitim paradigması oluşturup, çok özneli ve tek hakikat merkezli bir anlayış ile ihya ve inşa edilmelidir. Yeni dönemde bilim ve eğitim, elbette bir yönüyle evrensel bilgiyi göz önünde bulundururken; diğer yönleriyle de bunların toplumsal, tarihsel ve geleneksel karşılıklarını tayin ve tespit etmek zorundadır…" Devam…