Sivil Toplum ve Gönüllülük Konferansı

0
178

Anadolu Eğitim ve Davet Gönüllüleri Platformu Koordinasyon Kurulu Başkanı Turgay Aldemir ÇATI-DER (Çevre Eğitim Kültür Yardımlaşma Derneği)’nin Şubat ayı programı çerçevesinde “Sivil Toplum ve Gönüllülük” adlı konferansa katıldı.

Anadolu Eğitim ve Davet Gönüllüleri Platformu Koordinasyon Kurulu Başkanı Turgay Aldemir ÇATI-DER (Çevre Eğitim Kültür Yardımlaşma Derneği)’nin Şubat ayı programı çerçevesinde “Sivil Toplum ve Gönüllülük” adlı konferansa katıldı. ÇATI-DER Ihlamur Konferans Salonunda gerçekleşen programa katılım yoğundu.

Turgay Aldemir, insanlık tarihi ile başlayan sosyalleşme süreci ve özellikle Asr-ı Saadet dönemindeki sivil ve sosyal hareketleri anlattığı konuşmasında, Sivil Toplum kuruluşları olarak herkese el uzatan bir konumda yardıma ihtiyacı olan herkese uzanan el olmanın önemini Kur’an-ı Kerim’den ayetler ile süsledi.

Aldemir’in konuşmasında öne çıkan başlıklar şunlardı:

·         Dışarıyla ilgilenirken içimizdeki ana kaynağı unuttuk ve çoraklaştık.

·         Bugün dıştan içe, öze doğru bir yolculuğa çıkacağız.

·         Kur’an-ı Kerim’de doğrudan gönül kavramı 132 ayette, dolaylı olarak da 192 ayette geçmektedir.

·         Dinin asıl gayesi bireysel ve toplumsal hayatta ameli ve nazari prensipleri gerçekleştirebilecek zarif, merhametli, geniş yürekli insanlar yetiştirmektir.

·         Bu amaç ancak itminan, olgun bir kalp ile gerçekleşir.

·         Kalbi hayatın gerçekleşebilmesi için insanın çamur tarafına, (his, arzu, şehvet, hırs…) Allah’ın kendinden üflediği ruhunun galip gelmesiyle mümkündür.

·         Maddenin sınırlarını aşabilmek ruhun tahtı olan gönülden geçer.

·         İnsan arzularını yani bedensel isteklerini kontrol edebildiği oranda özgürleşir.

·         Bu özgürlük içten dışa doğru halka halka yayılır.

·         Kendi içinde özgürlüğü yakalamış insanlar ancak İslami ve insani değerlerin örselenmesi karşısında kalpleri titrer.