Ana Sayfa Kategoriler Haberler Sivil Toplum Oluşumunda Fikriyat

Sivil Toplum Oluşumunda Fikriyat

0
Sivil Toplum Oluşumunda Fikriyat

Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir, 1 Kasım Cuma günü Körfez Derneği tarafından Payas Selim Şahin Konferans Salonunda düzenlenen “Sivil Toplum Oluşumunda Fikriyat” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda konuşan Aldemir’in konuşmasından satır başları şöyle; ”Türkiye’deki sivil toplum örgütlerinin Afrika’da binlerce kuyu açmış olduklarını, milyonlarca yardım paketleri ve kurban dağıttıklarını görüyoruz.

Hz. Peygamber’in derdi bizim derdimiz, ashabın derdi bizim derdimiz, Bu dava her zaman bizim de derdimiz olmaya devam etmeli. Komşusu açken tok yatan bizden değildir bilinci ile çalışmalıyız. Bir sivil toplum kuruluşu olarak bizim bir derdimiz var, ümmetin derdi bizim derdimiz. Gökyüzünün öğrencisi olmadan yeryüzünün öğreticisi olamazsınız diyen Aliye İzzet Begoviç’in bu sözü bizim düsturumuz olmalı.

Bizim görevimiz Kur’an’ın mesajını toplumlara ulaştırmaktır. Sorunları keşfettik, hataları gördük, çareleri kendimize bir görev bilmek bizim önceliğimizdir. Bunun için istişare önemli. Bunun için bir teşkilat olarak ne yapmalı, nasıl yapmalı, nasıl bir dünya, nasıl bir gelecek hedefimiz olmalı bunları tefekkür etmeliyiz ve harekete geçmeliyiz? Bizim amacımız, bizim gayemiz budur. Bunları yaparken temel değerlerimiz ne? Bizi bir arada tutacak temel ilkelerimiz ne? Bunun için temel referansımız Kur’an-ı Kerim ve Sünnet olmalıdır.

Bakınız şu kadar insan birçok peygambere nasip olmadı. Bunca insanın potansiyelini elimizde tutuyoruz. Bunu iyi değerlendirelim. İçimizdeki değerleri harekete geçirelim. Fırsatları değerlendirelim. Noksanlıklarımızı iyi belirlemeliyiz. Belirlemeliyiz ki ona göre çareler üretelim. Önce zaaflarımızı iyi tespit edelim, risk analizleri yapalım. Başarıya giden yolda bunlar önemli mihenk taşları. Hedef kitlemizi iyi tespit edelim, onlara ulaşalım. Yol yürürken bizi değerli kılacak yol azığımızdır. Stratejimizi iyi belirleyelim. Programlı çalışmazsak verimli sonuç elde edemeyiz.

Dış ülkelerden birçok ziyaretçilerimiz geliyor Anadolu Platformuna. Bunların bizden talep ettikleri gıda yardımı değil, maddi yardım değil, onlar bizden önderlik istiyor, fikir istiyor. Tecrübelerinizden yararlanmak istiyor. Ümmet bizden bir şeyler bekliyor. İslam dünyasındaki bu çöküşü durduracak bir çözüm yolu bekliyorlar bizden.

Yeni bir şeyler, yeni kavramlar,  projeler üretelim. Eski alışkanlıklar ve söylemler artık etkisini yitirdi. İslam’ın değerlerinden taviz vermeden yeni şeyler üretmemiz gerekiyor. Arkadaşlar toplumun yaşadığı hayata, sıkıntılara siz cevap üretemezsiniz o toplumu elden kaçırırsınız. O toplum başka yerlere yönelir. Yeni bir peygamber gelmeyeceğine göre bu davayı yürütecek olanlar İslami duyarlılığa sahip bizler ve İslami düşüncede olan sivil toplum örgütleridir.

Öncü olmanın sorumluluğu, bilincinde olalım. Şahitliğin sorumluluğundan kaçamayız. Özellikle aile bağlarını güçlendirmeliyiz. Bizim ailemiz sade anne babadan oluşan bir aile değil. En azından tüm sülalemiz, komşularımız, mahallemiz hepsi bizim ailemiz. Onlara zaman ayıralım. Bizim derneklerimiz proje üretme yeridir. Uygulama sahamız ise ailelerimiz, işyerimiz, komşularımız, mahallemiz, okullarımızdır.

Ders grupların da dertlerimize ortak olalım. Birbirimizin dertleriyle ilgilenelim. Birlik ve beraberlik içerisinde iş yapma ve bu işi yaparken birbirimizin hukukuna dikkat edelim. Güzel başlayalım güzel bitirelim. Niyetimiz hayır olursa akıbetimiz de hayır olur. İşimiz güzel olsun. Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz diyor Ziya Paşa. Bizler icraat yapan olmalıyız. Anadolu Platformu bizi hayata götüren yollardan bir tanesidir. Bu yolda bir nefer olmaktır bizim işimiz. Bizim kutsalımız yaptığımız hayırlı işlerdir. Yoksa kurumlarımız değil. Bunları yaparken yanlış da yapabiliriz, yanlış yapmaktan korkmayalım. Allah tevbe kapısını her zaman açık tutmuştur. Yanlışlar bizi doğruya ulaştıracak. Onun için yanlışlar moralimizi bozmasın. İşlerimize engel olmasın.

Bu mücadeleyi yürütürken Hakkı, ahlakı, adaleti hayatımızın merkezine oturtalım. İşlerimizi ciddiyet ve bir düzen içerisinde yapalım. Samimiyet ve gönülden işimize bağlanalım. Gerekli bilgi ve birikim sahip olmak çok önemli. Başladığımız işlerimizi neticelendirelim. Neticelendirinceye kadar azimle devam edelim ve işlerimizi her zaman takip edelim.

Ortak bir dilimiz olsun, onun için ortak kavramları okuyalım, referans metinlerimiz öncelikle Kur’an ve hadisler olsun. Dünün güneşiyle bugünün çamaşırı yıkanmaz. Günümüze hitap eden kavramlar, söylemler oluşturalım. Ders halkalarına önem verelim. Reel politiğe kendimizi kaptırmayalım, bu bizi çözülmeye götürür. Derneklerimizin giderleri için aidatlarınızı ödeyelim ve gelir giderimiz de daima şeffaf olmalı.

Bilgi önemli fakat Kur’an’ın ifadesi ile kitap yüklü merkepler gibi olmayalım. Halimiz ve kavlimiz bir olsun. Özümüz, sözümüz, içimiz, dışımız bir olsun. Davamızın ağırlığını yaşantımıza yansıtalım. Kapsayıcı, kuşatıcı bir dil kullanalım. İnsanımızın rızasını almak için işlerimizi istişare ile yapalım” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.