Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği Sivas’ta ‘Büyük Doğu’

Sivas’ta ‘Büyük Doğu’

0
Sivas’ta ‘Büyük Doğu’

Anadolu Öğrenci Birliği Sivas Temsilciliği tarafından yakın tarihimizde önemli bir yeri olan Necip Fazıl ve Büyük Doğu fikir örgüsü ele alındı.

 

Anadolu Öğrenci Birliği Sivas Temsilciliği tarafından yakın tarihimizde önemli bir yeri olan Necip Fazıl ve Büyük Doğu fikir örgüsü ele alındı. Konuşmacı olarak İhsan Şenocak’ın katıldığı program yoğun bir ilgiyle karşılandı.

Kur’an tilaveti ve selamlama konuşmasıyla başlayan konferansta o dönemin İslami hareketinin tahlili yapıldı ve geniş kitlelere özellikle gençliğe büyük etkisi olan bu fikir adamı ve akımının ardındaki ruh anlaşılmaya çalışıldı.

“Durun kalabalıklar bu cadde çıkmaz sokak” deme vazifesinin, “Bana düşmez can vermek, yumuşak bir kucakta” anlayışıyla birlikte olduğu vurgulandı. Seyyid Kutub’un da dediği gibi; “Kalem sahibi kimseler birçok büyük işler yapabilirler. Ancak; fikirlerinin yaşaması pahasına kendilerini fedâ etmeleri şartıyla…” İşte Necip Fazıl bunların somut örneklerinden biriydi.

Üstadın gençliğe hitabesinde de söylediği üzere; “Kim var denildiğinde sağına soluna bakmadan ben varım diyebilen bir gençlik.” hedefi hala tazeliğini korumaktadır. Konferans daha sonraki programlarda görüşme temennisiyle son buldu.