Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Sisi’nin Gazze’ye Zulmü İsrail’i Bile Rahatsız Ediyor

Sisi’nin Gazze’ye Zulmü İsrail’i Bile Rahatsız Ediyor

0
Sisi’nin Gazze’ye Zulmü İsrail’i Bile Rahatsız Ediyor

Mısır’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin danışmanlarından Mohamed Okda vakfımızı ziyaret ederek çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Mısır’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin danışmanlarından Avrupa Parlamentosu sorumlusu Mohamed Okda 6 Ekim Salı günü vakfımızı ziyaret ederek başkanımız Turgay Aldemir ile görüştü. Görüşmede Mısır’ın şu anki durumu konusunda çarpıcı açıklamalarda bulunan Okda, zalim Sisi yönetiminin Gazze’ye zulmünün İsrail’i bile rahatsız ettiğini vurguladı.

Darbeden Sonra Mısır’da Üç Grup Oluştu

Darbeden sonra Mısır’da üç gurubun oluştuğunu söyleyen Okda, birinci grubun çoğunluğunun İhvan taraftarı ve sivil direnişten yana olduğunu, ikinci grubun çoğunluğunun gençlerden oluştuğunu ve bu öfkeli grubun çeşitli eylemler yaptığını, üçüncü grubun da IŞID grubu olduğunu söyledi. Birinci gruptan ve ikinci gruptan ümitsizliğe kapılanların IŞID saflarına katıldığını vurgulayan Okda, şuan IŞID saflarındaki kişilerin %90’ı IŞİD’in fikirlerini benimsemiyor. Ancak iki yıl sonra bu oran çok değişecek ve gruptakilerin çoğunun IŞID fikrini benimseyeceğini söyledi.

Darbe sürecinde Muhammed Mursi’nin hatasının askeri istihbaratın başında bulunan Sisi’yi savunma bakanı yapması olduğunu söyleyen Okda; “Bu süreçte Mursi orduya güveniyordu. Ancak savunma bakanlığına Sisi kadar etkili olmayan bir devlet adamı getirilebilirdi” dedi.

Bu Süreçten Yeni Bir Anlayışla Çıkılır

Mısırın bu süreçten yeni bir anlayış ve nesille çıkacağını belirten Okda, şimdiye kadarki nesiller itaat eden ve fazla düşünmeyen nesillerdi. Ama bundan sonraki nesillerin tarafsız bir değerlendirme yapması ve bu değerlendirmeye göre karar verecek yeterlilikte nesiller olması gerektiğini vurguladı.

Sisi’nin Gazze’ye Zulmü İsrail’i Bile Rahatsız Ediyor

Okda, “Sisi rejimi o kadar zalim bir rejim ki, İsrail Sisi’yi Amerika’ya şikayet ediyor. Sisi Gazze’ye az baskı yapsın bu durumdan dolayı biz zor durumda kalıyoruz diyor” dedi.