Sınırdaki ‘büyük’ tehdit – (Ardan Zentürk)

0
145

O coğrafyada kaynamayan ve kanamayan yer yok: Afganistan-Pakistan öteden beri tarihsel bağ kurduğumuz memleketler, Filistin, özellikle Gazze, her an büyük bir patlamanın merkezi olabilir…

Kabul edelim, “belalı” bir coğrafyada yaşıyoruz.

Güneydoğu komşularımız: Suriye-Irak-İran!..

Hangi uluslararası haber kanalını çevirseniz komşularımız manşetlerde… Suriye, kaçınılmaz bir iç savaşın içine doğru ilerliyor, Irak’ı bilmem anlatmama gerek var mı? İran ise hedefteki ülke, başına bir hal geldi, gelecek… Bu tür bir sınıra sahip bir ülkenin rahat etmesi mümkün mü? Güneyimiz ve doğumuz sanki Üçüncü Dünya Savaşı!..

O coğrafyada kaynamayan ve kanamayan yer yok: Afganistan-Pakistan öteden beri tarihsel bağ kurduğumuz memleketler, Filistin, özellikle Gazze, her an büyük bir patlamanın merkezi olabilir…

8 Batılı meslektaşlar bir noktada haklı, bu yıl, en az uyuyacak insan belli: Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu… Bence evini pek göremeyecek, yılın ilerleyen günlerinde sabah uyandığında ister istemez kendine, “ben neredeyim?” diye de soracak.

Olağanüstü bir ekonomik istikrar yakaladığı en etkili çevrelerde dile getirilen Türkiye’nin askeri çatışma riskini en aza indirecek cephe, diplomasi. Üç sınır ülkesinde yaşanabilecek gelişmelerin rüzgarının bizim sınır taşlarında durması zorunlu…

8 Ben bu yıl uyku

tutmayacak ikinci ismin de Ali Babacan olacağına inanıyorum. Sınırın doğusu mermi sesleriyle

sarsılıyor, ya batısı?

Avrupa açısından durum tam anlamıyla berbat. Avrupa Birliği’ne yön verme iddiasındaki beş büyük ekonominin durumuna bir bakalım:

İngiltere: Yıllık ekonomik büyüme binde 2, sanayi üretimindeki düşüş binde dokuz, genç işsiz oranı yüzde 22.

İtalya: Ekonomik büyüme yüzde 1.5, ülke artan borçlarını ödeme sıkıntısı içinde.

Fransa: Toplam borcu 630 milyar Euro’yu bulunca kredi notu düştü, işsizlik oranı yüzde 9.7 ile rekor yakaladı!..

Almanya: Avrupa’nın en sağlıklı ekonomisi gösterilen Almanya bu yıl binde 25 oranında küçüldü, işsizlik tırmanıyor…

İspanya: Tam anlamıyla iflasta. İşsizlik oranı yüzde 22.9’a, genç işsiz oranı yüzde 50’ye vurdu. “Umutsuz vaka” olarak değerlendiriliyor.

Avrupa Birliği’nin diğer üyelerini tek tek anlatmaya gerek yok, tablo vahim!..

8 Batı sınırımızda yükselen tehlike, özellikle komşularımız açısından giderek derinleşen ve çok yakında büyük sosyal çalkantılara yol açması beklenen ekonomik iflastır. Davutoğlu, Suriye-Irak-İran nedeniyle uykusuz kalabilir ama Babacan için asıl tehlike Yunanistan-Bulgaristan-Romanya hattında şekilleniyor.

Rakamlara bakmakta yarar var…

Yunanistan: Yunanistan Ticaret Odaları Birliği açıklamasına göre ülkedeki işletmelerin yüzde 20’si 2011’de kapandı!.. Geride kalanların yüzde 15’inin de bu yıl kepenk indirmesi bekleniyor. Ekonomi yüzde 5 oranında küçüldü, işsizlik yüzde 18.8, genç işsiz oranı ise yüzde 46.6’ya yükseldi. Yani, bugün 20’li yaşlarındaki iki Yunan gencinden birinin iş bulma şansı “hiç” yok!..

Geçen yıl ekonomisi binde 2 oranında büyüyen Bulgaristan’da işsizlik yüzde 10.2. Her dört Bulgar gencinden birinin iş bulma şansı “hiç” yok. Yüzde 2 büyüyen Romanya’da da işsizlik açısından durum aynı.

Bütün göstergeler Batı komşularımızın yaşadıkları ekonomik durgunluk ve gerilemeyi kolay aşamayacaklarını işaret ediyor.

8 Bugün Suriye-Irak-İran sınırlarında sıcak gelişmelerin ateşini ensesinde hisseden Türkiye, yakın gelecekte, Yunanistan-Bulgaristan-Romanya hattındaki sosyal patlamalar ve iç istikrarsızlıkları izlemek durumunda kalacak.

Geçtiğimiz pazartesi günü yaşadıkları ekonomik krize çözüm amacıyla Brüksel’de toplanan 27 Avrupa ülkesinin lideri Belçika’ya, askeri bir havalimanından giriş yapmak zorunda kaldılar, çünkü, ülke genel grevdeydi.

Yaptıkları toplantı sonucunda alabildikleri tek karar ise iş gücünün ucuzlatılması, sosyal hakların ortadan kaldırılması ve işçi çıkarmaların kolaylaştırılması yönündeki mutabakat oldu!..

Sanki, ekonomik krizi işçiler çıkardı!..

Başta belirttim, “bela bir coğrafya” bu, neresini tutsan elinde kalıyor!..

BİLGİ NOTU: Türk ekonomisi 2011 yılında yüzde 8 oranında büyüdü. İşsizlik yüzde 8.8’e gerilerken, genç işsiz oranı da yüzde 17 oldu. Türkiye 2011 yılında 1 trilyon 116 milyar dolarlık mal ve hizmet üretimi gerçekleştirdi. Yunanistan (300 milyar dolar) Bulgaristan (100 milyar dolar) ve Romanya (250 milyar dolar) yani üç devletin toplam 650 milyar dolarlık ekonomileri Türkiye’nin ancak yarısı kadar üretim gerçekleştirebildi.

 Star


———————————-
Ardan Zentürk
 
DİĞER KÖŞE YAZILARI
[catlist name=”Ardan Zentürk”]