Şimdi Suriye’ye İyilik Zamanı

0
Şimdi Suriye’ye İyilik Zamanı

İyilikder Gaziantep’te düzenlenen törenle Suriye’ye 7 araçlık insani yardım malzemesi gönderdi.

İyilikder’in “Suriye’ye İyilik Zamanı” sloganı ile düzenlediği yardım kampanyası çerçevesinde toplanan 7 araçlık insani yardım malzemesi Gaziantep istasyon meydanında düzenlenen törenin ardından Suriye’ye doğru hareket etti.

Törene Koordinatör Vali Veysel Dalmaz, İyilik Der Başkanı İbrahim Bahar, Anadolu Platformu Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ramazan Kayan, Koordinasyon Kurulu Başkanı Turgay Aldemir, Başkan Yardımcısı Gazi Kılıçparlar, Genel Sekreter Mehmet Alpcan, Filistin Evimiz Derneği Başkanı Dr. Halid, Suriye Ulusal Koalisyonu Gaziantep Temsilcisi Yasir Zekri ve ülkemizin çeşitli yerlerinden çok sayıda STK temsilcisi katıldı.

Vicdanlardaki Yardım Duygusunu Harekete Geçirelim

Törenin açılış konuşmasını yapan İyilikder Başkanı İbrahim Bahar yıllardan beri yardım yapan ve yardımlarını sürdüren bir topluluk olduklarını dile getirerek; “Bizler Suriye’ye, Filistin’e, Afgansitan’a yardım götüren bir topluluğuz. İyilikder olarak vicdanlardaki yardım duygusunu harekete geçirmeye devam edeceğiz. Bizler; insanları aktif iyi olmaya davet etmeye ve diğer insanların, açların, susuzların, yetimlerin ve zulme uğrayanların yanlarında olmaya devam edeceğiz. Özellikle Reyhanlı olayından sonra Suriye’ye ilginin ve alakanın azaldığını görüyoruz. Suriyeli kardeşlerimizin yardıma en fazla muhtaç oldukları bir zamanda yardımların gevşediğine şahit oluyoruz. Bu bizi üzüyor. Yeniden, eskisinden daha canlı olarak yardım faaliyetlerini arttırmamız gerekiyor.” dedi.

Filistin Evimiz Derneği Başkanı Dr. Halid Hicazi’de “Biz bir ümmetiz, bir milletiz, Suriye halkı Filistinli kardeşlerini zor zamanlarda iken unutmamıştı. Bizde bir vefa borcu olarak bugün Suriyeli kardeşlerimizin yanındayız ve yanında olmaya da devam edeceğiz.” dedi.

Koordinatör Vali Veysel Dalmaz ise şuanda Suriye’de bir yangın olduğunu belirterek; “Şuanda yanı başımızda bir yangın var ve yangını tutuşturanlar belli değil. Ama bu zor durumlarda eline bir kova suyu kapıp o yangını söndürmeye çalışan bir sürü hayırsever var. Bugün burada Anadolu Platformu’nun öncülüğünde İyilikder’in Suriye’ye yapılacak yardımlarla ilgili duyarlılığı arttırmak için sürdürdüğü çalışmaları yürekten destekliyorum. Evet, yanı başımızda ne olduğu belli olmayan ama birilerinin hep odun attığı bir ateş var. Bu ateşi söndürmek de sadece sizin gibi insanlara ve ülkemizin yakın dostlarına düşüyor. Bugün burada olduğu gibi gerçekten Suriye halkının Suriye’ye yardım eden kardeşlerinden aldıkları güç ile huzur dolu günlerine kavuşacaklarına yürekten inanıyorum.” dedi.

İnsanlığın Ölmediğini İspat Etmek için Buradayız

Anadolu Platformu Yüksek İstişare Kurulu Başkanı ise; “Bugün Suriyeli kardeşlerimiz katledilirken, insanlar ölürken, insanlığın ölmediğini ispatlamak için buradayız. Vicdanların körelmediğini, insafın sükût etmediğini ispat etmek için buradayız. Biraz önce Filistinli dostumuz Dr. Halid bize söylenecek söz bırakmadı. Dr. Halid kardeşimiz buradan Suriye’ye ulaşması için Gazze’li Müslümanların yardımlarını getirdi. Ensar ve muhacir kardeşliğinin yeniden nasıl güncellendiğini, kendisi ihtiyaç içinde iken bile kardeşini kendi nefsine tercih etme erdemini bize en güzel şekilde gösterdi. Gazeliler bu erdemi sergiledikten sonra, bu duruşu ortaya koyduktan sonra bizim neler yapmamız gerektiğini sizin vicdanlarınıza havale ediyorum. Başımızı önümüze eğip Suriye sınavımızdan yüz akı ile çıkmamız için mutlaka her şeyimizi bu kardeşlerimizle paylaşmamız lazım. Tüm dünyanın kör sağır kesildiği bir zaman diliminde Suriye’nin eli olmak, ayağı olmak, gözü ve kulağı olmak, dili olmak bize yakışır. Suriyeli mazlumların vicdanı olmak, Suriyeli mazlumların yüreği olmak, umudu ve ufku olmak sorumluluğu bugün bizim omuzlarımızda. Ben inanıyorum ki bugüne kadar bunu yapan sizler bundan sonra özellikle iyilikder üzerinden örgütlü bir iyilik, kurumsal bir iyilik, küresel kötülüğe karşı iyililerin duruşunun çağın gidişatını belirleyecek bir yürüyüşün başlatıcısı olan sizlersiniz. Aslında biz bunu yapmakla kendimize iyilik yapmış oluyoruz. Aslında biz Suriye üzerinden sonsuz hayatımızı kurtarabilmenin derdine düşmüşüz. Çünkü Efendimiz şöyle buyuruyor; “Yarım hurma ile de olsa kendinizi ateşten koruyunuz.” İyiliklerinizle, yardımlarınızla Suriye’yi kurtarmayacaksınız kendinizi kurtaracaksınız.” dedi.

Tören’de son olarak konuşma yapan Suriye Ulusal Konseyi Gaziantep Temsilcisi Yasir Zekri de; “Bu mübarek Cuma gününde Şam bölgesindeki kardeşleriniz sizlere selamlarını getirdim. Bugün burada Filistinli kardeşlerimizin kendileri zor durumda olmalarına rağmen bizlerin yanında yer almaları bizleri onurlandırmaktadır. Bu duyarlılığı diğer İslam coğrafyasındaki Müslümanlardan da bekliyoruz.” dedi.

Konuşmaların ardından İyilikder’in 7 araçtan oluşan insani yardım konvoyu dualarla Suriye’ye uğurlandı.