Sesimizi Yükseltmeliyiz

0
Sesimizi Yükseltmeliyiz

İnsani vicdan hürriyeti, hak ve değerlere önem veren tüm şahıs ve Sivil Toplum Kuruluşları seslerini yükseltmelidir.

Van Gökkuşağı Eğitim Kültür ve yardımlaşma Derneği  Genel Sekreteri Kemal Çelen, Resmi Gazetede yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı’nın(MEB) okullarında uygulanmak üzere kılık kıyafet yönetmenliğinin 4. maddesinde yer alan ‘Baş Açık’ ifadesiyle başörtüsü zulmüne kalınan yerden devam edilecek olmasına tepki gösterdi.

Söz konusu maddeyi okurken çok da şaşırmadıklarını ifade eden Van Gökkuşağı Derneği Genel Sekreteri Kemal Çelen, “Çünkü hükümetin son zamanlardaki politikasına baktığımızda başörtüsü bir nevi tali konuma düşmüş durumda. Dolayısıyla bu yönetmelik gereği başörtüsünün serbestiyetiyle ilgili bir ibare olsaydı buna herhalde şaşırırdık” dedi.

“İslami STK Seslerini Gür Bir Şekilde Yükseltmedir”

Yıllardır devam eden bu soruna yönelik ciddi bir adım atılmadığını aktaran Çelen, “Özellikle İslami STK’lar bu noktada seslerini gür bir şekilde çıkarmalı ve bu sorunun üzerinde ciddi bir şekilde durmalıdır. İnsani vicdan hürriyeti, hak ve değerlere önem veren tüm şahıs ve Sivil Toplum Kuruluşları seslerini yükseltmelidir. Yoksa birilerinin vicdanına bırakılsa bu sorun bu şekilde ertelenerek, devam ettirilecektir” dedi.

Yeni Anayasa öncesi böyle bir genelgenin yayımlanmasının verdiği mesaja değinen Çelen, sözlerini şöyle devam ettirdi, “Yeni Anayasa çalışmaları öncesinde böyle bir yönetmelik bizlere şu mesajı da veriyor; Anayasa‘da da bu yönde bir iyileştirme olacağı yönünde bir beklentiniz olmasın’ şeklindedir. “Öyle görünüyor ki Anayasada da buna dokunacak cesaret yok gibi. Hükümette bunu dert edinecek bir tasada göremiyorum, dolayısıyla bu mantıkla bu yasaklar devam ede gidecek gibi.”  şeklinde konuştu.

Yeni yönetmelikte kimi olumlu gibi görünen maddelerin de olduğuna değinen Kemal Çelen, “Yeni yönetmelikte kimi olması gereken maddeler var. Özellikle insanları tahrik edecek giyimlere engeller söz konusudur. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bunların başörtüsü yasağı dışında ne kadar uygulanacağıdır” ifadelerini kullandı.

Bu saatten sonra yapılması gerekenlere de değinen Çelen, “Özellikle İslami Sivil Toplum Kuruluşları’nın platformlar şeklinde bu sorunu dile getirmeli ve kamuoyu oluşturmalı ve bu sorun birilerinin vicdanına bırakılmamalıdır” dedi