Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği “Serada dava adamı yetişmiyor”

“Serada dava adamı yetişmiyor”

0
“Serada dava adamı yetişmiyor”

Akdav-Anadolu Öğrenci Birliği’nin kurduğu İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Îsar öğrenci kulübü Ramazan Kayan ile “ Hayat, Hareket ve İlahiyat” adlı konferansını gerçekleştirdi.

Kur’an’ı Kerim tilavetiyle başlayan programda kulüp danışman hocası Prof .Dr. Kerim Buladı ilahiyat öğrencilerinin taşımaları gereken niteliklerden bahsetti. Devamında Ramazan Kayan konuşmasına “Nasıl bir ilahiyat ve nasıl bir ilahiyatçı” konusunu ele aldı.

 

Kayan, “Mezun olmak kolaydır ancak mezuniyetten sonraki sorumluluklar nedir bunu bilmemiz gerekir. Öncelikle ilahiyatçı marjinal bir duruştan sakınmalı,sır anlayışlardan imtina etmeli ve kısır döngülerden sakınmalıdır. Akan bir hayata durgun mesajla cevap veremezsiniz. Dinamik cevaplar vermemiz gerekiyor. Söylemlerimizin duru, etkileyici olması gerekir. İslâmın değerleriyle hayatın gerçeklerini telif edecek bir fıkıh ortaya koymalıyız. Kitabı okumadaki beceriyi hayatı okumakta da göstermeliyiz. Okulun müfredatı bizleri ne kadar ilgilendiriyorsa ümmetin sıkıntıları da bizleri o kadar ilgilendirmelidir. Sera da dava adamı yetişmiyor. Bizim kışlara dayanıklı dava adamı yetiştirmemiz gerekiyor” dedi.