Şengöz ve Memur'la Görüştü

0
193

Nimet Baş, tören için gittiği Malatya E Tipi Cezaevi’nde 28 Şubat döneminin önemli davalarından Malatyalılar Grubunun tek hükümlüleri olan Zekeriya Şengöz ve Fahri Memur ile kısa süreli görüştü.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Darbeleri ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu Başkanı Nimet Baş, tören için gittiği Malatya E Tipi Cezaevi’nde 28 Şubat döneminin önemli davalarından Malatyalılar Grubunun tek hükümlüleri olan Zekeriya Şengöz ve Fahri Memur ile kısa süreli görüştü.

Malatya E Tipi Cezaevi’nde en fazla kitap okuyan mahkûmlar için düzenlene törene katılan TBMM Darbeleri ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu Başkanı Nimet Baş, törenden ayrılırken, 28 Şubat döneminin önemli davalarından Malatyalılar Grubunun tek hükümlüleri olan Zekeriya Şengöz ve Fahri Memur ile ayaküstü kısa bir süre sohbet etti. Sohbette AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık’ta bulundu. Malatya Cezaevi’nde yaklaşık 3 ay önce Darbeleri ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu tarafından ifadeleri alınan Zekeriya Şengöz ve Fahri Memur, burada yapılan çalışmalardan dolayı Nimet Baş’a teşekkür ettiler. Baş, bir süre Şengöz ve Memur ile sohbet etti.

Malatya Belediyesi’nce düzenlenen ”28 Şubat Süreci ve Malatya” konulu konferansa katılmak üzere kente gelen, TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu Başkanı Nimet Baş, Darbe Komisyonu’nun raporunu tamamlamasının ardından ilk kez bir ili ziyaret ettiğini ve bunun anlamlı olduğunu söyledi. Baş, Malatya’nın darbelerin hazırlığındaki zihinsel, psikolojik altyapının, toplumsal mühendislik uygulamasının pilot ili olduğunu belirterek, ”Bütün bunlara rağmen, birbirine, değerlerine bağlı, inançlı bir toplum Malatya. Bütün bu sınavlardan da çok başarıyla çıkmış” dedi.

Darbelere zemin hazırlanmış

Baş, ”1978 yılında Malatya Belediye Başkanı Hamit Fendoğlu’nun suikastıyla başlayan ve pek çok olayda pilot olarak seçilmiş, terörize edilmiş bir bölgedir. Bir şekilde kozmik odalarda üretilen, Türk toplumunu birbirine düşman eden, hem de bunları yaparken resmi ideoloji, milli birlik ve beraberlik adına yüzlerce yıldır aynı topraklarda inşa etmeye çalıştığımız barışı ve huzuru zedeleyen meselelerde Malatya çok öncelikli ve özellikli ele alınmış. Dolayısıyla belli çatışmaların körüklenmesine elverişli hale getirilmiş ve buradan çıkan hadiselerle darbelere zemin hazırlanmış” dedi.

28 ŞUBAT’TA MALATYA ÜZERİNE ÇOK ÇALIŞILMIŞ

Yıllar sonra Türkiye’de yeni bir darbe hazırlığına girildiğini ve 28 Şubat için düğmeye basıldığını belirten Nimet Baş, Malatya’nın pilot bir il ve sosyolojik açından bir laboratuar olduğunu kaydederek konuşmasını şöyle sürdürdü; “Malatya’da üniversite durup dururken birden kaynamaya başlıyor. Heyetler Ankara’ya kadar gidip cumhurbaşkanına kadar çıkıyor. Şikayet ediyorlar üniversite yönetimini, irtica hortladı diye. O dönem Devletin başındaki zat diyor ki ‘Siz bu işi bana bırakın.’ Heyet dönüyor ardından emekli bir paşayı Ömer Şarlak’ı Malatya’ya rektör olarak gönderiyorlar ve plan böylece başlıyor. Üniversite üzerinden, şehire dışarıdan bir müdahale el provoke ediliyor.

CUMA ÇIKIŞI OLAY OLACAK DİYE GAZETECİLER GELMİŞ

Ondan sonra baskılar artıyor ve üniversitede yaşanan olaylar sonrası kentteki vatandaşlar ve sivil toplum örgütleri de tepki verince işte irtica hortladı diyorlar. Darbeleri Araştırma Komisyonunda şunu öğrendik. Bir cuma namazı sonrası eylem olacak diye şehir dışından 200 gazeteci Malatya’ya geliyor. O 200 gazeteci buraya emir komuta ile geliyor. Halk bir eylem planı içerisinde değil, ama eylem planlanıyor. Ankara’da irtica brifingleri veriliyor, aynı tarihte istihbarat teşkilatımızda askerlerimize yükselen irticayı anlatıyor. Malatya ile ilgili burada bir gruptan bahsediliyor, grup şöyle tanımlanıyor; vahabi tarikatı. Kayıtlarımıza geçti bu komisyon olarak. Vahabilik tarikatlara düşmanlık iken bizim istihbaratımız, ancak bu kadar isimlendirebiliyor. Elimize gelen belgelerde zihnimize çok önemli bir not düştüğünü sanıyorum. O anda Malatya üzerinde çok çalışılmış. Burada çok prova yapılmış ve burada kendilerine çok uygun bir zeminin olduğunu düşünmüşler darbeciler. Toplumsal mühendislik açısından çok uygun bir bölge ilan etmişler.”

ÇOK ÖNEMLİ NOTU PAYLAŞTI

Nimet Baş, darbeleri araştırma komisyonuna ismini açıklamadığı, ancak çok özel bir kurumdan geldiğini belirttiği bir notu da Malatyalılarla paylaştı. Baş, komisyona gelen belge Malatya başlığı alında bir konunu açıldığını ve orda, ‘Tarikatların yoğun olduğu şehirde, bir terör örgütünün oluşturmasının hazırlıkları devam ediyor’ yazdığını belirterek, “Bilmiyorum anlatabildim mi. Demek ki darbeciler bu topluma suikast düzenliyor. Demek ki bu ülkenin ev sahiplerini misafir görüyorlar. Demek ki sadece balans ayarı yapmıyorlar, sadece hükümetleri devirmiyorlar. Aynı zamanda toplumsal mühendisliklerle şehirleri tarihi ve geleceğimize de şekiller veriyorlar” dedi.