Ana Sayfa Üye Kuruluşlar Semt Derneklerimizden Aile Olmak Konferansı

Semt Derneklerimizden Aile Olmak Konferansı

0
Semt Derneklerimizden Aile Olmak Konferansı

Bülbülzade Vakfı ve semt dernekleri tarafından düzenlenen ve Araştırmacı-Yazar Ramazan Kayan’ın konuşmacı olarak katıldığı “Aile Olmak” isimli konferans 9 Kasım Cumartesi günü Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonunda yapıldı.

Bülbülzade Vakfı’na bağlı olarak Gaziantep’in çeşitli semtlerinde faaliyetlerde bulunan Merveşehir Derneği, Semt-i İbrahimli Derneği, Bilimder, Fidander, Şehreküstü Derneği’nin organizasyonu ile gerçekleştirilen programa vakıf ve dernek temsilcileri ile çok sayıda gönüllü katıldı.

Anadolu Platformu’nun tanıtım filmi ile başlayan programda daha sonra dernek başkanlarının selamlama konuşmaları ile devam edildi. İlk konuşmayı Merveşehir Derneği Başkanı Mustafa Şakı yaptı. Şakı konuşmasında; “Aile Rabbimizin bize en büyük lütuflarından birisidir. Aile içerisinde mutluluğu, huzuru ve geleceğimizi kurgularız. Aile bizim için çok önemlidir ve bunun kıymetini bilmemiz lazım” dedi.

Semt-i İbrahimli Derneği Başkanı Mahmut Kaçmazer de; “Azgın fırtınalara kapılmış bir gemi nasıl sükûnet bulacağı bir yer ararsa bizler için de aile odur. Aile olmak İbrahim olmaktır, İsmail olmaktır, Hacer olmaktır. Aile olmak Allah’a kul olmaktır. Allah bizleri nesillere örnek olmayı nasip etsin” dedi.

Fidander Başkanı Mustafa Minüsker ise; “Dernek olarak şehrimizin Düztepe/Cengiz Topel semtinde faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Kendi iç dünyamızda, ailemizde, mahallemizde, derneğimizde, vakfımızda aile olabilmeliyiz” dedi.

Şehreküstü Derneği Başkanı Mehmet Özkan da; “Hayra vesile olan hayrı yapan gibidir. Bugün hayır için buradayız. Rabbim birliğimizi, dirliğimizi daim etsin” dedi.

Bilimder Başkanı Hamdi Keleş ise; “Bizler yerelde Bülbülzade Vakfı’na bağlı genelde ise Anadolu Platformuna bağlı kuruluşlarız. Bir mahalle, bir semt içerisinde tüm bireylerin uğrayabileceği ortamlar sağlıyoruz. Gençlerin frekansını yakalamamız lazım.   Gençlerimizi yetiştirmemiz gerekiyor. Onları iyi yetiştirebilirsek gelecekte bayrağı gönül rahatlığı ile onlara devredebileceğiz” dedi.

Selamlama konuşmalarının ardından “Aile Olmak” isimli konferansını sunmak üzere Ramazan Kayan sahneye geldi. Kayan sözlerini şöyle sürdürdü; “Aile Allah’ın ayetlerinden bir ayettir. Bu ayeti doğru okumak lazım, bu ayeti güzel tefsir etmek lazım. Böylesine önemli bir sınavı nasıl vereceğiz? Aile imtihanımızı nasıl gerçekleştireceğiz? Bu konuda hem çocuklarımıza karşı, topluma karşı, ümmete karşı ve en önemlisi mahşerde Allah’a karşı mahcup olmamak için nasıl bir aile örnekliği ortaya koymamız gerekiyor? Bunu üç S formülü ile inşallah anlatacağım.

Birincisi Sonsuzluk. Aile sıkıntılarımızı, sorunlarımızı aşabilmenin ilk ilacı sonsuzluktur. Şöyle bir düşünelim, yeryüzünde ilk aile nerede ne zaman kuruldu? Allah Hz. Âdem’i yarattı, beraberinde Hz. Havva’yı yarattı ve ilk ailenin yeri neresidir cennettir. Aile sınavı cennette başladı. Cennette her şeyi elde edebilirsiniz yalnız şu yasak ağaca dokunmayacaksınız. Sonsuza kadar cennette mutlu olarak yaşayabilirsiniz. Tek şartım yasak ağacın meyvesine dokunmayacaksınız. Şeytan boş durmadı. Devreye girdi ilk aileyi bozmak için iblis devreye girdi. Âdem ile Havva’nın kulağına fısıldadı, eğer bu ağacın meyvesinden yerseniz melekleşeceksiniz. Eğer bu ağacın meyvesinden yerseniz ebedi olarak cennette kalacaksınız. İlk aile sınavı cennette başladı. İlk aile sürgünü de cennetten yeryüzüne oldu. Peki, yeryüzüne gelip ne yaptılar? Allah bunları uzunca bir süre birbirinden ayırdı ki ailenin kıymetini anlasınlar diye. Tekrar Mekke’de Arafat meydanında buluştular birlikte tövbe ettiler, rablerine dua ettiler. Allah ikisinin de duasını kabul etti, tekrar cennetin yolunu açtı. Birbirini suçlamadılar, birlikte Allah’a dua ettiler ve yeniden o aileyi, o birlikteliği cennete taşımak nasip oldu.

Dünyadaki tüm evliliklerimizin hedefini belirleyeceğiz. Biz niçin aile oluyoruz? Niçin evlat sahibi oluyoruz? Hedefimiz ne olacak? Sadece üç günlük dünyada mutlu olmak için değil bu evliliği sonsuzluğa nasıl taşıyacağız, cennette nasıl sürdüreceğiz? En güzel evlilik cennete taşınabilen evliliktir. Gerçek dost kimdir biliyor musunuz? Birbirlerini cennete hazırlayan insanlardır. Gerçek eş kimdir biliyor musunuz? Birbirlerinin cennetine destek veren insanlardır. Dünyadaki evliliklerimiz evliliğin provasıdır. Gerçek evlilik inşallah cennette gerçekleşecek. Dünyadaki evlerimiz maket evlerdir. Kalcı konutları Allah cennette hazırlamış bizi bekliyor. Maket evlerde, prefabrik evlerde teselli bulmayın çıtayı yükseltin. Allah sizi Daru’s Selam’a davet ediyor. O zaman dünya sınavımız kolaylaşacaktır. Aile ilişkilerimiz ahretimizi riske atmasın gerisi önemli değil.

İkincisi sorumluluk bilinci. Evlilik demek sorumluluk demektir, sabır demektir, Allah’ın sınırlarını muhafaza etmek demektir. Sorumluluk sadakat demektir, ciddiyet demektir. Hac’da Safa ile Merve arasında yürüyorum. Acaba bu iki tepe arasında neden yürüyoruz? Say’ın manasını, sırrını çözebildim. Şimdi sizinle paylaşayım. Kur’an-ı Kerim üç aileyi öne çıkarır. Bir İbrahim’in ailesi, İmran ailesi, Muhammed ailesi. Mekke’ye gittiğinizde İbrahim Ailesine misafir olursunuz. Medine’ye gittiğinizde Muhammed Ailesi sizi misafir edecektir. Kudüs’e gidince de İmran Ailesi sizi misafir edecektir. Safa ile Merve arasında yürüyorum. 4 bin yıldır bu devam ediyor. Büyük insanların, büyük ailelerin imtihanları büyük olur. Eğer siz büyük bir aile olmak istiyorsanız büyük imtihanlara hazır olacaksınız. Allah sevdiklerini büyük imtihanlarla derecelerini yükseltiyor. Allah Hacer annemizin yürüyüşünü öyle önemsedi ki çölde zemzem fışkırttı. Kıyamete kadar hacı olmak isteyen kişiler Hacer’in yaptığını yapmadan hacı olamıyor. İnsanlık için çıkarılmış hayırlı bir ümmetiz biz. Yeryüzündeki tüm acıları paylaşacağız. Allah da bizim acılarımızı azaltacak. Mutlaka beş vakitten bir vakit namazı ailemizle birlikte kılalım. Mutlaka bir yemeği birlikte yiyelim. Ve en az günde 10 dakika ailemizle sohbet edelim. Hatta mümkünse birlikte seyahat edelim.

Aile sınavımızı vermenin üçüncüsü de sadelik. İslam bizden sade yaşamamızı istiyor. Sünneti seniye bize bunu öğretiyor. Müslüman sade olacak, doğal olacak dürüst olacak. Sadeliği İslam çok önemsiyor. Bana sorsalar dünyanın en sade yapısı neresidir deseler Kâbe’dir derim. Allah kendi evinin neden bu kadar sade olmasını istemiş? Niçin? Yerlerin göklerin hâkimi olan Allah’ın evine bakıyorsun dört duvar. Allah’ın evinin sadeliği hiç mi bize yansımayacak. Bu kadar şatafat nereye kadar? Zerreyi miskal şerrin de hayrın da ortaya çıkacağı bir gün bizi bekliyor” dedi.

Ramazan kayan sunumun ardından kitaplarını imzaladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.