Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği Şehitler, ‘Öncü Şahsiyetler’ Programında Anıldı

Şehitler, ‘Öncü Şahsiyetler’ Programında Anıldı

0
Şehitler, ‘Öncü Şahsiyetler’ Programında Anıldı

Anadolu Öğrenci Birliği Adana Şubesi kız öğrencileri, “Öncü Şahsiyetler Kampı” düzenledi.

Anadolu Öğrenci Birliği Adana Şubesi Ortaöğretim Komisyonu ve ona bağlı Erdemli Gençlik Kulübü üyesi kız öğrenciler, Şehit Metin Yüksel ile Şehit Furkan Doğan'ın biyografilerinin ve hayat mücadelelerinin anlatıldığı "Öncü Şahsiyetler" Kampı için Ülfet Derneği Sarıçam Lise Kız Öğrenci Yurdu’nda bir araya geldi.

Her ay iki öncü şahsiyetin anlatıldığı “Genç Kürsü” programı çerçevesinde buluşan kız öğrenciler, ilk olarak kahvaltı ikramına iştirak etti. Her öncü şahsiyeti bir kız öğrenci anlattı. İlk bölümde Mavi Marmara gemisinin sembol ismi Şehit Furkan Doğan'ın anlatıldığı bölümde Anadolu Platformu YİK Başkanı Ramazan Kayan'ın son çıkan "Mavi-Kırmızı Bir Şehide Şahitliğim" kitabından alıntılar yapılarak Furkan Doğan'ın örnek şahsiyeti ve modelliği üzerinde duruldu.

Ailesi ve etrafındaki kişilerin verdiği örnekler anlatılırken duygulu anlar yaşandı. On sekiz yaşında hayatının baharında imanına şahit bir yaşamın nasıl şehadetle sonuçlandığını yaşamıyla öğreten Furkan Doğan'ın şehadetiyle beraber binlerce Furkan'ın nasıl dirildiğine tanık olunduğunun konuşulmasının ardından ilk bölüm duayla son buldu.

İkinci bölümde ise; 23 Şubat 1979'da Fatih Camii avlusunda şehit edilen Metin Yüksel'in yirmi bir yıllık mücadelesi anlatıldı. "Şehadet bir çağrıdır tüm nesillere ve çağlara" sözüyle akıllarda yer eden Şehit Metin Yüksel, daha küçücük yaşlarda, kurulmasına öncülük ettiği, camiasına kazandırdığı üyelerle daha sonra nasıl MTTB ve Akıncılar içerisinde üstlendiği örnekliği, sağ-sol kavgasının ayyuka çıktığı bir dönemde "ümmet" kavramını ortaya koyarak tüm dünya müslümanların derdiyle dertlenmeyi öğretmesi ve müslümanların zorlu günlerden bugünlere geldiklerinin anlatılmasıyla program sonra erdi.