Şehadetinin 23. Yıldönümünde İsmail Raci el Faruki

0
296

Evinde uğradığı bıçaklı saldırı sonucu şehit edilen İsmail Raci el Faruki’yi şehadetinin 23. yıldönümünde kısaca hatırlayalım…

O ne doğunun ne batının adamıydı!!

27 Mayıs 1986 Salı… Büyük İslam âlimi İsmail Raci el-Faruki ve eşi Lamia Faruki evlerinde uğradıkları bıçaklı saldırı sonucunda şehit oldular.

Şehadetlerinin 23. yıldönümünde İsmail Raci el-Faruki'yi kısaca hatırlayalım.

1 Ocak 1921 Filistin’de dünyaya geldi. Babası Abdulhüda Faruki İslami ilimlerde derin bilgiye sahip bir kadıydı. İsrail işgali ile beraber akrabalarının birçoğu ile Beyrut’a iltica ettiler. 1926 Fransız Dominik Koleji’nde eğitimine başladı.1936’da Amerikan Üniversitesi Bilim ve Sanat Fakültesi’ne başladı. Felsefe dalında lisansını alıp mezun oldu ve ülkesinin devlet yönetiminde yer almak için Filistin’e döndü.

1948 istilası ile İsrail’e karşı harekete geçti ve ülkede ki olayları gözlemlemeye başladı. Ne yazık ki Müslümanlar arasındaki tefrikalaşma ve iç bölünme ile hayal kırıklığına uğrayan Faruki Amerika'ya gitmeye karar verdi. Amerika’ya gitti ve ertesi sene India Üniversitesi’nde mastırını yaptı.

O İyi Bir Müteahhitti

Amerika’da yaşadığı zaman zarfında geçimini Amerikan Kültür derneğiyle birlikte çeşitli çeviriler yaparak kazandı. Faruki aynı zamanda iyi bir müteahhit olarak çalıştı. Onun güzellik anlayışı, sanatı ve doğu tarzı dekorasyonu birçok Amerikalı müşterinin dikkatini çekti.

Faruki bu alanda çok para kazanabilirdi. Fakat o bu işi sürdürmedi ve âlim olmayı tercih etti. 1953’te Mısır’a taşındı ve eğitim gördüğü Ezher Üniversitesi’nden 2. doktorasını aldı.

Kitapları..

Pakistanlı bir yazar tarafından Faruki’nin hayatını anlatan tek bir kitap vardır. Türkçeye çevirisi olmayan bu kitap Faruki’nin;

1980’de Temple Üniversitesi’nde başlattığı dava hareketinden Müslüman Öğrenciler Derneğine, Müslüman Sosyal Bilimciler Derneğine, Amerikan İslam Üniversitesine ve Uluslararası İslam Düşünce Enstitüsüne yaptığı katkılardan bahseder.

Ve şüphesiz Faruki çiftinin İslam âlemine en güzel armağanı “İslam Kültür Atlası”dır.

“Bilginin İslamileştirilmesi”, “İslam Aydınlatıyor” Faruki’nin Türkçeye çevrilen diğer iki kitabı.

İsrail Düşmanı Olması Ve Suikast..

Faruki Siyonizm karşıtıydı. Filistin ulusal davası ve Siyonizm arasındaki tarihi anlaşmazlığa İslami bir perspektiften bakarak İsrail’i parçalamanın İslam topluluğu için hem dinsel bir yükümlülük (farz-ı kifaye) hem de gücü yeten her yetişkin Müslüman için kişisel bir yükümlülük (farz-ı ayn) olduğuna inandı.

Bunu Siyonist devlete karşı kutsal savaş, yani (cihad) olarak adlandırdı. Amerikan İsrail lobisinin resmi bülteni Yakın Doğu Raporu tarafından Faruki “İsrail'i yıkmak isteyen adam” olarak adlandırıldı. Darusselamın Hebrew Üniversitesi’nde onun fikirlerini konu alan bir konferans düzenlendi. Konferansın son önergesinde Faruki İsrail'in “en tehlikeli düşmanı” olarak tanımlandı.

Çiftin cinayetinden 2 hafta önce Village Voice gazetesinin ön sayfasında Yahudileri Müdafaa Derneği New York başkanı Victor Vancier’in “Ünlü Filistinli Amerikan profesörün susturulması'” planından bahsetmesi bu cinayetin ardında Siyonistlerin olduğu yönünde ciddi şüphe uyandırmaya yetti.

23 yıl önce…

27 Mayıs Salı 1986’da İsmail Raci el-Faruki ve eşi uğradıkları suikasttan 3 gün sonra Cuma günü 4.000’den fazla Müslüman Sister Clara Okulunda ve Muhammed Mescidinde 47. Caddede Wyalusing sokağında cenaze töreni için toplandılar. Faruki’nin zamanında bayram namazı kıldırdığı cami bu çifte veda etmeye gelen insanlarla dolup taştı.

Kuzey Amerika’daki bütün cemaat liderleri, Dünya Müslümanlarının ileri gelenleri, büyükelçiler, dini organizasyonların temsilcileri ve büyük bir Müslüman topluluk cenazede hazır bulundular.

Cuma namazından sonra onlarca konuşmacı tarafından verilen demeçlerde İsmail el-Faruki evrensel bir şahsiyet, sevgili bir baba, dünyayı daha yaşanır hale getiren adam şeklinde adlandırıldı.  

Kaynak: Zeliha Akkaya / Dünya Bizim