Ana Sayfa Yazarlar Kuruluş Haberleri Şehadet Bir Çağrıdır Nesillere Çağlara

Şehadet Bir Çağrıdır Nesillere Çağlara

0
Şehadet Bir Çağrıdır Nesillere Çağlara

Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde bulunan Umut İlmi Araştırmalar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından şehitleri anma gecesi etkinliği düzenlendi

Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde bulunan Umut İlmi Araştırmalar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği UMUTDER tarafından Müslüman şehitleri anma gecesi etkinliği düzenlendi. 

 

Camikebir Mahallesi Umut Derneği binası önünde gerçekleşen etkinliğin açılış konuşmasını Erhan Lüle yaptı. Lüle konuşmasında, "Bu ay şehitlerle dolu olan bir aydır. Çoğunluğu İslam'ın seçkin önderlerinden olanlardı. Rabbim, 'Allah yolunda öldürülenlere ölü demeyin. Onlar diridirler. Ancak sizler sezemezsiniz' diyor. İşte biz de bu yüzden şehitlerimize bir anma programı düzenledik" dedi.

 

Açılış konuşmasının ardından, şehitler için müezzin Kemal Bektaş tarafından Kuran-ı Kerim okundu ve arkasından Umut Derneği'nin ilahi grubu tarafından ilahiler söylendi. Dernek üyesi olan  Demirşah Çamur, şehit, şahadet ve şehidin özellikleri ile bu insanların İslam davasına yaptıkları fedakarlıklara vurgu yaptı. Çamur, "Hangi aya bakarsanız bir İslam kahramanı hatta onlarca İslam kahramanının göğüslerini küfrün ve zulmün kurşunlarına saldırılarına hücumlarına, onların o vahşi saldırılarına siper ettiklerini, İslam vatanını Müslüman'ın namusunu, dinini ve imanını ayakta tutmak için kendi kanlarını akıttıklarını görürsünüz. Bunlara bu imanı veren nedir? Onlara öteleri gösteren nedir? Bu insanlar neden Allah yolunda kanlarını akıtıp gittiler? Bu kahramanlar Allah yolunda neden ölmeyi tercih ettiler? Biri Çeçenistan'da, biri Patani'de biri Lübnan'da küfrün o saldırılarına karşı göğsünü neden siper etti? Acaba hangi müjdeyi aldılar, ötelere dair onlara ne gösterildi, onların bilip de bizim bilmediğimiz neydi, onlar neyi anladılar neyi yaşadılar ki Allah'u Teala onları bir taç ve taht ile mükafatlandırdı? Allah'u Teala Kuran'da bütün Müslümanları şehit olarak nitelendiriyor. 'Biz sizi insanlara şahit olarak gönderdik' diyor. Ama Allah yolunda kanını dökenler tahtlı ve taçlı şahitlerdir" dedi. Daha sonra şehitlerin hayatlarından kesitler sunulan sinevizyon gösterimi yapıldı. Sinevizyon gösterimi eşliğinde Recep Çağatay Zelova tarafından okunan "Uhu'dan Gelenler Var" konulu şiirle geceye damgasını vurdu.

Etkinlik, okunan dua ile sona erdi. Geceye, Ak Parti eski ilçe başkanı ve aynı zamanda İl Genel Meclis adayı olan İsmail Ege, Gençlik Kolları Başkanı Timur Yılmaz ve çok sayıda vatandaş katıldı.