Sebilay'da "Zaman Nasıl Yönetilir"

0
69

Akademik Destek ve Gençlik komisyonlarının ortak çalışması olarak genç kızlara yönelik hazırlanan “zamanı etkili kullanma” ile ilgili seminer düzenlendi.

Her iki komisyonun üzerinde birlikte çalışarak hazırladığı bu seminer 05.03.2011 Cumartesi saat 11.30 da Alanya İ.H.L. de öğrencilerin yoğun katılımı ile gerçekleştirildi. Eğitimci Firengiz TOKSÖZ ‘ün sunumuyla gerçekleştirilen programda, zaman yönetiminin ne anlama geldiği, zaman yönetimi deyince ne akla gelmesi gerekti ve neler yapılması gerektiğine değinildi. Zamanı yönetmek için planlamanın, programlamanın ve sonuçları değerlendirmenin gerekli olduğu üzerinde duruldu.

Zamanı değerlendirdirmek için verilen şu örnekler konunun anlaşılması için bize önemli ip uçları vermektedir:

“Bir yılın değerini anlamak için: Final sınavını geçememiş bir öğrenciye sor”,

“Bir ayın değerini anlamak için: Erken doğum yapmış bir anneye sor”,

“Bir haftanın değerini anlamak için: Haftalık bir gazetenin editörüne sor”,

“Bir saatin değerini anlamak için: Buluşmak için bekleyen aşıklara sor”,

“Bir dakikanın değerini anlamak için: Treni, otobüsü ya da uçağı kaçıran birine sor”,

“Bir saniyenin değerini anlamak için: Bir kazadan sağ çıkana sor”,

“Bir milisaniyenin değerini anlamak için: Olimpiyatlarda gümüş madalya kazanmış birine sor”,

Konuşmacının konuya hakimiyeti ve verdiği çarpıcı örneklerle öğrencilerin ilgi ve takdirini topladı. Öğrencilerin sorularının cevaplanmasının ardından sunum sona erdi.

 Kapanış konuşmasında bu tür bir çalışmanın ilk kez yapıldığını belirten Ayşe Akçay, bu başarılı sunumdan dolayı Frengiz Hanıma teşekkürlerini ifade etti.  Hem gördükleri yoğun ilgi hem de ortaya çıkardığı verimli sonuçlar dolayısıyla bu tür çalışmalara devam edileceği belirtildi. Bundan sonra yapılacak programların farklı mekanlarda ve daha geniş öğrenci kitlelerine hitap edecek şekilde devam edileceğini ifade ederek sözlerini tamamladı.