Sebilay Derneği’nden Mehmet Akif Programı

0
246

Sebilay Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin bu ayki konferansına yazar Yusuf Tosun konuk oldu.

Sebilay Derneği’nin düzenlediği konferans İsmail Uçak hocanın okuduğu Kur’an tilaveti ile başladı. Esnaf Komisyonu başkanı Aydın Azak’ın sunuculuğunu yaptığı programda Dernek Başkanı Hasan İlhan bir selamla konuşması yaptı. İlhan, dernek olarak Mehmet Akif Ersoy’u çok sevdiklerini ve Akif’ten ilham aldıklarını belirtti.

Geleneksel olarak yaptıkları bilgi yarışmasının 30 Nisan’da yapılacak sınavında “Akif’in İzinde Yakın Tarihimiz (1873-1936)” kitabından 40 soru sorulacağını dile getiren İlhan, yaptıkları konferansın Mehmet Akif’i ve yakın tarihi anlamaya katkı sağlayacağını söyledi.

İlhan’ın konuşmasından sonra Yazar Yusuf Tosun kürsüye geldi. Akif’in hayatından kesitler sunarak sunumuna başlayan Tosun, Mehmet Akif’in iyi bir arkadaş, iyi bir dost, haksızlık karşısında susmayan büyük bir dava adamı olduğunu söyledi. Tosun devamla; Akif’in birçok dil bildiğini, cihad aşkı ile sporun birçok dalında başarılı olduğunu, sözünün eri, vefakâr ve menfaat derdi olmayan, gençlere örnek bir rol model olduğunu dile getirdi.

Akif’in kişilik ve mücadelesini güzel bir şekilde anlatan yazar Yusuf Tosun, Akif’in milli mücadeleye büyük katkıda bulunduğunu, ancak devlet erkanı tarafından dışlandığını hatta cenaze merasimine yetkili kimsenin katılmadığını, hasbel kader katılanların da takibe uğradığını ifade etti.

Tosun, Akif’in sessiz bir şekilde camiye getirilen cenazesinin iki-üç üniversite öğrencisi tarafından ve birkaç esnaf tarafından duyurulması ile millet tarafından ve öğrencilerce Edirne Şehitliği’ne kadar omuzlarda götürülüp defnedildiğini belirtti.

Program, yazarın kitaplarını imzalaması ile birlikte son buldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz