Sebilay Derneği’nden “Gençler Okuyor; Tavsiye Diyor” Programı

0
205

Alanya Sebilay Derneği Ortaöğretim Bayan Komisyonunun hazırlamış olduğu “Gençler Okuyor; Tavsiye Diyor” adlı program Alanya Gençlik Merkez’inde yapıldı.

Alanya Sebilay Derneği Ortaöğretim Bayan Komisyonunun hazırlamış olduğu “Gençler Okuyor; Tavsiye Diyor” adlı program 8 Nisan Cumartesi günü Alanya Gençlik Merkez’inde gerçekleştirildi.

Sebilay Derneği Ortaöğretim Bayan Komisyonu, Eylül ayıyla başlayan çalışmalarında istişareyle kitaplar seçip derslerde kitap kritiklerini yaptı. “Alanya’mızda bir şeyler yapmalıyız!” diyerek harekete geçen bu gençler, Sebilay Bayan Kolları Başkanı Raziye Demirel ve Ortaöğretim Komisyon Başkanı Sevda Ölmez’e  bu fikirlerini sunarak ders sorumluları Sümeyye İlhan ile Sebilay Derneği’nin tüm çalışmalarını Alanya’ya duyuracak bir çalışma hazırlamışlardır.

Program Dernek Başkanı İzzettin Geçen’in selamlama konuşmasıyla başladı. Teması  “okumak” olan programa anlamlı bir kısa film ile giriş yapıldı.  Anadolu Öğrenci Birliğinin çalışmaları tanıtılarak Alanya’da gençlerinde bu yolda olduğu vurgulandı.

Kitap okumanın öneminden bahsedilen programda; okumanın sadece kitap okumak olmadığı, hayatın okunması ve insanın kendini doğru anlatabilmesi gerektiği sunumu yapılarak kardeşliği okumanın da üzerinde duruldu.

Programın içinde Haber Bülteni başlığıyla hazırlanan sunumda Sebilay Derneği’nin tüm çalışmaları esprili bir üslupla anlatıldı. Düzenlenen  kahvaltı, piknik, iftar, kamp, yetim çalışmaları, voleybol turnuvaları ve kitap günleri programlarından bahsedilerek İYİLİKDER üzerinde de duruldu. Yeni dönemde  tekrarlanacak olan programlara dinleyiciler davet edildi. Öğrencilerin hazırlamış olduğu okumak ile ilgili  sokak röportajı da haber bülteninde yer alırken röportajdaki sorular ve cevaplar dinleyicileri hem güldürdü hem düşündürdü.

Okunulan kitapların “neden seçildiği” ve “okurken neler kazanıldığı” hakkında sunumlar yapıldı. Okunulan kitaplar şu şekildedir; Namaz Çağrısı ve Mavi Kırmızı (Ramazan KAYAN), Zaman Bilinci (Ekrem SAĞIRLIOĞLU), Çözülme (Rasim ÖZDENÖREN), Namazın Anlaşılması (Ali AKPINAR).

Kardeşliği okumanın bilinciyle kendi yazdığı mektubu okuyan bir öğrenci salonda duygusal ve insanı düşünmeye sevk eden sahneler yaşattı.

“Yürü” dergisinin tanıtımı yapılarak “Meselenin Yolda Olmak” olduğu vurgulan bu programların artırılması gerektiği belirtildi.

Program tüm gençlerin sahnede  “Gençler Okuyor; Tavsiye Ediyor”  demesi ile son buldu.