Sebilay Derneği “Şehadet” Programı Düzenledi

0
189

Sebilay Derneği’nin geleneksel hale getirdiği “Şehadet” programının bu yıl ki konuğu Prof. Abdurrahman Ateş oldu.

Sebilay Derneği 17 Şubat 2018 tarihinde “Şehadet” temalı bir program düzenledi. Alanya Ticaret Odası konferans salonunda düzenlenen programda Prof. Abdurrahman Ateş bir sunum gerçekleştirdi.

Sunuculuğunu Aydın Azak’ın yaptığı program İsmail Uçak hocanın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Programda Sebilay Derneği başkanı Hasan İlhan bir selamlama konuşması yaptı. Şehitlerle ilgili kısa video gösteriminden sonra Şehadet konulu konferansa geçildi.

Şehadetin ve şehitlerin bize bir ufuk verdiğini dile getiren Prof. Abdurrahman Ateş, “Bugün bizim sahip olduğumuz imkanların birçoğu bizden önce canları ile bedel ödeyen şehitlerin kendilerini feda etmeleri sayesindedir” dedi.

“Allah kendi yolunda öldürülenlere ölü demeyi yasaklamıştır” diyen Prof. Ateş şunları dile getirdi:

“Şubat ayının şehadet ayı olarak ön plana çıkması bu ayda birçok iz bırakmış Müslümanın şehit edilmesindendir. Malkom X, Hasan el Benna, Selim Yandarbiyev gibi birçok isim buna örnek verilebilir dedi. Müslümanca bir hayat yaşayıp ölmekle şehit olunur. Aksi halde bir kişi Bedir’de de ölse şehit olmaz. Önemli olan Allah yolunda ölmek, Allah yolunda iken öldürülenlerden olmaktır. Firavun’un sihirbazlarını ve Habibi Neccar’ın şehadetini Kur’an bize bir hayat modeli olarak göstermektedir.”

Prof. Ateş, imkânlar ve müsait zamanlar üzerinden Müslümanlık anlayışının bizi yanıltmaması gerektiğini belirterek hayatın her döneminin ayrı bir imtihan vesilesi olarak düşünülmesi gerektiğini söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz