Savaşın Çocukları Gaziantep’te

0
105

Suriye’deki savaştan kaçarak ülkemize sığınan ve Gaziantep’te zor şartlar altında yaşayan Suriyeli ailelerin durumlarını yerinde görmek için ailelere misafir olduk.

İlk ailemiz Kılınçoğlu Mahallesinde oturuyor. Uzun uğraşlar sonucunda aileye ulaşmayı başardık. Eve geldiğimizde evin reisi Muhammed Berra Bey ve eşi bizi kapıda karşıladı. Ev iki odadan oluşuyor ve odalarda ev eşyası olarak sadece iki küçük halı serili. 2 adet de battaniye gözümüze çarpıyor. Mutfak rafları bom boş. Bu evde 6’sı çocuk 10 kişi yaşıyor. Berra ailesi bir çocuklarını da savaşta kaybetmişler.

Türkiye’ye nasıl geldiklerini soruyoruz. Evin hanımı anlatıyor: “Halep’te bulunduğumuz muhitte 3 aydır elektrik yoktu. Ekmek yok, un yok, yakıt yok… Uçaklar her yeri bombalıyordu. Bizim evimizi de bombaladılar. Kalacak yerimiz kalmadığından dolayı Türkiye’ye gelmek zorunda kaldık. Çocuklarımızın ayakkabıları gelirken yolda çamura saplandı. Yola ayakkabısız devam etmek zorunda kaldık. Küçük torunum Ömer soğuktan o kadar etkilenmişti ki mos mor kesilmişti. Ölüm tehlikesi geçirdi. Biz her şeyimizi arkamızda bırakıp Türkiye güvenilir olduğu için geldik. Hayırsever Türk halkının yardımlarını bekliyoruz.” diye konuştu.

Vakfımızın yardım komisyonumuza durumu bildiriyoruz. Yardım komisyonumuz veritabanımızda yaklaşık 3.400 kayıtlı aile olduğunu ve tüm ailelere yardım ulaştırmakta zorlandıklarını belirterek hayırsever halkımızdan özellikle battaniye, halı, kilim, yatak, temel gıda maddeleri, kışlık kıyafet yardımlarını beklediklerini dile getiriyor.

Nakdi Yardımlarınız için Vakfımızın Suriye’ye Yardım Hesabı:

IBAN: TR82 0020 5000 0006 4564 4000 06