Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Şankıti ile Cemaat, Ahlak ve Siyaset Üzerine

Şankıti ile Cemaat, Ahlak ve Siyaset Üzerine

0
Şankıti ile Cemaat, Ahlak ve Siyaset Üzerine

El-Muhtar Eş-Şankıti Bülbülzade Vakfı’nda gönüllülerle buluştu.

Katar İslam Üniversitesi öğretim üyesi Muhammed b. El-Muhtar Eş-Şankıti Bülbülzade Vakfı Eğitim ve Hizmet Komplesinde "Cemaat, Ahlak ve Siyaset" üzerine yapılan söyleşi katıldı.

08 Ağustos Cuma günü Bülbülzade Vakfı Eğitim ve Hizmet Komplesi avlusunda yapılan söyleşiye Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, komisyon başkanları ve üyeleri katıldı.

Muhammed Muhtar eş-Şankıti Kimdir?

Araştırmacı-yazar Muhammed b. El-Muhtar Eş-Şankıti, 1968 yılında Kuzey Afrika ülkelerinden Moritanya'da dünyaya geldi.

1981 yılında Kuran-ı Kerim ezberini tamamlayarak icazet aldı. Küçük yaştan itibaren Moritanya'nın tanınmış âlimlerinden fıkıh, fıkıh usulü ve nahiv gibi dersler aldı.

1989 yılında Şeriat Fakültesi'nden mezun oldu. Uzmanlık alanı olarak Fıkıh ve Fıkıh Usulü'nü seçmişti. 1994'te başka bir fakülteden Arapça-Fransızca-İngilizce tercüme diploması sahibi oldu.

Amerika'nın Alabama eyaletindeki Güney Kolombiya Üniversitesi'nde iş idaresi üzerine mastır yaptı.

Teksas Tech Üniversitesi'nde doktora programını tamamlayan Şankıti, "Haçlı Savaşları'nın Sünni-Şii İlişkileri Üzerindeki Etkisi" konulu doktora tezini hazırladı.

Katar'ın başkenti Doha'da Katar Eğitim ve Öğretim Kurumu'na bağlı İslami Araştırmalar Fakültesi'nde araştırma koordinatörü olarak çalışmakta olan yazar, uzmanlık alanı fıkıh ve siyaset olmasına rağmen aynı zamanda iyi bir şairdir ve İslam edebiyatıyla da yakından ilgilidir.

1997-1998 yıllarında Yemen'in başkenti Sana'daki İman Üniversitesi'nde tefsir ve nahiv dersleri verdi. Aynı dönemde Yemen Stratejik Araştırmalar Merkezi'nde araştırma görevlisi olarak çalıştı. Şankıti El Cezire Araştırmalar Merkezi başta olmak üzere birçok araştırma merkezinde danışmanlık yapmaktadır.

Yazarın bugüne kadar yayınlamış eserlerinden bazıları şunlardır:

– Sudan'daki İslâmî Hareket: Hareket'in Stratejik ve Teşkilatlanma Görüşüne Giriş

– Sahabe Arasındaki Siyasi Anlaşmazlıklar: Şahısların Konumu ve İlkelerin Üstünlüğü Hakkında Risale

– Siyasi Fetvalar: Davet ve Devlet Üzerine Diyaloglar

– Tekfir ve Teşhire Sapmadan Hasan Turabi'nin Görüşlerini Tartışmak

– Yönetim İnşası ve Uygulamasında Siyasi Sünnet

Muhammed b. El-Muhtar Eş-Şankıti'nin Arapça, Türkçe ve bir kısmı İngilizce olmak üzere yaklaşık 120 makalesi bulunmaktadır