Ana Sayfa Kuruluşlar Samandağ Gezisi

Samandağ Gezisi

0
Samandağ Gezisi

Reyhanlı Ufuk Eğitim Derneği tarafından Samandağ ilçesine bir gurup dernek üyesinin ve öğrencinin katılımıyla kültürel bir gezi düzenlendi.

Gezi Samandağ ilçesine 5 km uzaklıkta bulunan Titus Tüneli ve Beşikli Mağaraya yapıldı.

Tarihi Kalıntılar hakkında bilgi

Samandağ İlçesinin 5 Km. kuzeyinde denize hâkim yamaçlarda M.Ö. 300 yıllarında Seleuykos Nikator tarafından kurulan ve kurucusunun adı ile anılan şehirdir. Şehrin, dağın hemen bitiminde, dağdan gelen derelerin ağzında bir iç limanı vardı. Sellerin bu limanı Doldurması tehlikesi ortaya çıkınca imparator Vespasianus zamanında dağ delinerek bir tünel açılması kararlaştırıldı tünel Titus zamanında tamamlandı ve derenin önü bir duvarla kapatılarak sel suları, yüksekliği 7 mt. genişliği 6 mt olan bu tünel vasıtası ile uzaklara akıtıldı, böylece limanın dolması engellenmiş oldu. 130 mt si tünel, kalanı açık kanal halinde olan tünelin uzunluğu girişten Çevliğe kadar 1380 mt.  Dir

Tünelin deniz tarafındaki girişine göre sağ tarafta , 100 Mt. kadar uzaklıkta kaya mezarları vardır. Burada kayalara oyulmuş mağaraların içinde bulunan çok sayıda mezarın en çok ilgi çekeni, çukurun tabanındaki geniş mağaradır. İçinde çok sayıda mezar bulunan bu mağara diğerlerinden farklı yapılmış yüksek ve gösterişli bir mezar yüzünden halk arasından ”Beşikli Mağara” olarak anılmaktadır

Vespasianus-Titus tünelinin yakınındadır. Roma dönemine ait olan ve kalker oyulmuş 12 kaya oyulmuş 12 kaya mezarı vardır. Bunlardan Beşikli Mağara adıyla anılan mezarın bulunduğu mağara en geniş ve en ünlüsüdür.

Titüs Tüneli ve Beşikli Mağara harika yerler! Bu iki  tarihi bölge birbirine çok yakın yerler. Hatay Samandağ ilçesinin Çevlik adlı sayfiye yerinde bulunuyorlar.

Tarihi yerlerin geziminden sonra Çevlik sahillinde denize girildi.

Gezi katılımcıların memnuniyet ifadeleri ile sona erdi.