Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Şam İslami Heyeti Bülbülzade Vakfını Ziyaret Etti

Şam İslami Heyeti Bülbülzade Vakfını Ziyaret Etti

0
Şam İslami Heyeti Bülbülzade Vakfını Ziyaret Etti

Şam İslami Heyeti Başkanı Prof. Dr. Maan Kose ve beraberindeki heyet, Bülbülzade Vakfını ziyaret etti.

Şam İslami Heyeti Başkanı Prof. Dr. Maan Kose, Heyet Üyesi Hasan Coca, Türkiye Sorumlusu Rafat Türkmani, Reyhanlı Ofisi Müdürü Muhammed Beydavi, Basın Ofisi Müdürü Ahmed Aslan'dan oluşan heyet Bülbülzade Vakfını ziyaret etti.

 

Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir ve Suriye Koordinatörü Mahmut Kaçmazer tarafından karşılanan heyet üyeleri İyilikder'in Suriyeli misafirlere yaptığı yardımlardan dolayı müteşekkir olduklarını dile getirdiler. 22 Ocak Perşembe günü yapılan ziyarette bir konuşma yapan Şam İslami Heyeti Türkiye Sorumlusu Rafat Türkmani, heyetin merkezinin İstanbul'da olduğunu ve heyet bünyesinde birçok sivil toplum kuruluşunun olduğunu söyledi. Heyetin yardım, eğitim ve proje alanında ortak çalışmalar yaptığına değinen Türkmani, heyet bünyesinden bir de dini komisyon olduğunu sözlerine ekledi. Reyhanlı Ofisi Müdürü Muhammed Beydavi ise Reyhanlı'da 54 bin Suriyelinin yaşadığını ifade ederek; "Reyhanlı'da yaklaşık 50 STK ve 15 Suriye Okulu var. Reyhanlı'da Türklerden ve Suriyelilerden oluşan bir koordinasyon birimi var. Bu koordinasyon birimi ortak sosyal etkinlikler düzenliyor. Ayrıca Türkiye'deki resmi kurumlarla Suriyelilerle ilgili görüşmeler yapıyor. Suriye Sivil Kuruluşlar Platformu diye İstanbul'da bir platform kurduk. Uzman kişilerle yola çıktık, organizeli bir şekilde çalışıyoruz ve ortaklarımız ne kadar çok olursa başarımız da o kadar artar. Suriyeli öğrenciler yönelik de çalışmalarımız var." dedi.

 

Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir görüşmede yaptığı konuşmada Suriye'deki 50 yıllık diktatörlüğün Müslümanlara büyük zarar verdiğini belirterek; "Bu dağılmışlıktan kurtulup birliği yeniden sağlamak gerekiyor. Bunun için Hz. Muhammed'in bir grubun cihada giderken diğer bir grubun ilimde derinleşerek eğitim vermesi düsturunu uygulamamız lazım. Bunu planlamazsak savaştığımız güçler bizi yönetir. Aliya İzzet Begoviç Bosna savaşında diyor ki, iki çocuğunuz varsa birini savaşa diğerini de barışa hazırlayın. Eğer savaşın içerisinde barışa hazırlanmazsanız savaştıklarınız sizi yönetir. Onun niçin bu yaptığınız işler çok önemli. Çünkü halıcı olan kültürel, eğitimsel devrimlerdir." dedi.

 

Konuşmaların ardından heyet üyeleri vakfı gezerek çalışmalar hakkında bilgi aldılar.