Saldırıların Tek Hedefi Türkiye’nin Tam Bağımsızlığıdır

0
176

Anadolu Platformu, Gaziantep’in merkez Şahinbey İlçesi Akdere Mahallesi’nde 50 kişinin yaşamını yitirdiği canlı bomba saldırısıyla ilgili bir basın açıklaması yaparak saldırıyı kınadı.

Anadolu Platformu, 20 Ağustos Cumartesi akşamı Gaziantep’in merkez Şahinbey İlçesi Akdere Mahallesi’nde canlı bomba saldırısı neticesinde 50 kişinin hayatını kaybettiği, 94 kişinin de yaralandığı menfur saldırıyla ilgili bir basın açıklaması yaptı.

Açıklamada, “saldırıda vefat eden tüm yurttaş ve kardeşlerimize cenab-ı Allah’tan rahmet, yakınlarına da sabr-ı celil niyaz ediyoruz. Yaralananlara Allah’tan şifa diliyoruz” ifadelerine yer verildi.

Anadolu Platformu, saldırının failleri konusunda ise şunlara dikkat çekti: “Saldırının görünen ve gerçek failleri konusunda henüz netlik kazanmış bir bilgi yok. Ancak insanlığın son kalesi bu topraklarda kirli hesaplar içinde olanların varlığı herkesin artık malumudur. PYD-PKK-DAİŞ-FETÖ ortaklığında ve işbirliğinde gerçekleşen bu menfur eylemler ve saldırıların tek hedefi Türkiye’nin tam bağımsızlığıdır.”

FETÖ, PKK ve Gaziantep saldırısının muhtemel faili DAİŞ arasında hiçbir farkın bulunmadığına dikkat çekilen açıklamada, “Hepsine Sivil Toplum olarak net mesajımız şudur: Türkiye’de ezanları susturmaya, bayrağı indirmeye, vatanımızı bölmeye, milletimizi parçalamaya, bu eli kanlı örgütlerin ve arkalarındaki güçlerin ne silahları ne de bombaları yetmeyecektir” denildi.

İşte basın açıklamasının tam metni:

ANADOLU PLATFORMU

20 AĞUSTOS 2016’DA GAZİANTEP’TE MEYDANA GELEN

SALDIRI HAKKINDA BASIN DUYURUSU

20 Ağustos 2016 Cumartesi akşam saatlerinde Gaziantep’in merkez Şahinbey İlçesi Akdere Mahallesi, 91007 nolu sokakta yapılan kına gecesinde masum ve kendi halindeki halkın arasına karışan canlı bombanın, üzerindeki patlayıcıyı infilak ettirmesi sonucu ilk belirlemelere göre 50 kişi yaşamını yitirmiş, 94 kişi de yaralanmıştır. Anadolu Platformu olarak saldırıda vefat eden tüm yurttaş ve kardeşlerimize cenab-ı Allah’tan rahmet yakınlarına da sabr-ı celil niyaz ediyoruz. Yaralananlara Allah’tan şifa diliyoruz.

Saldırının görünen ve gerçek failleri konusunda henüz netlik kazanmış bir bilgi yok. Ancak insanlığın son kalesi bu topraklarda kirli hesaplar içinde olanların varlığı herkesin artık malumudur. PYD-PKK-DAİŞ-FETÖ ortaklığında ve işbirliğinde gerçekleşen bu menfur eylemler ve saldırıların tek hedefi Türkiye’nin tam bağımsızlığıdır. Bu saldırıların zaman, yer, çocuk, kadın tanımaksızın masum ve mazlum bir halkın kendisi kalarak, onurlu ve şerefli var oluşuna en büyük tehdit oluşturduğuna inanıyoruz.

Şunu özellikle ifade edelim ki, ülkemiz ve milletimiz için 15 Temmuz silahlı darbe girişiminin ve o gece kaybettiğimiz 240 vatandaşımızın faili FETÖ'yle, sadece son bir ayda asker, polis ve köy korucularından oluşan 70 güvenlik görevlimizin katili PKK’yla, Gaziantep saldırısının muhtemel faili DAİŞ arasında hiçbir fark yoktur.

Hepsine Sivil Toplum olarak net mesajımız şudur: Türkiye’de ezanları susturmaya, bayrağı indirmeye, vatanımızı bölmeye, milletimizi parçalamaya, bu eli kanlı örgütlerin ve arkalarındaki güçlerin ne silahları ne de bombaları yetmeyecektir. Türkiye’ye güçleri yetmeyenlerin, etnik ve mezhep temelli hassasiyetler üzerinden vatandaşlarımızı birbirlerine karşı kışkırtma senaryoları tutmayacaktır.

Milletimiz, 30 yılı aşkın süredir PKK eylemlerinde, 15 Temmuz gecesi FETÖ ihanetinde, DAİŞ’in yıllardır yaptığı canlı bomba eylemlerinde, bu oyuna gelmeyeceğini sayısız defa ortaya koymuştur. Gaziantep’te denenen aynı alçak oyun tutmayacak, milletimiz bu provokasyonun gerisindeki gerçek niyeti deşifre ederek, birliğinden, beraberliğinden, kardeşliğinden asla taviz vermeyecektir.

Bu minvalde Güneydoğu Anadolu bölgesinin çoğulcu ve kozmopolit yapısıyla öne çıkmış, kadim tarihi ve varoluşsal kökleriyle bugüne gelmiş bir şehri olan Gaziantep son günlerde bu yapısından hoşlanmayan ve iç savaş isteyen taraflarca aralıksız saldırılara maruz kalmaktadır. Saldıranların kimliği kimi zaman değişse de yaptıklarının acımasızlığı ve ortaya çıkardıkları vahşet ve dehşet hali hepsinin aynı fabrikanın ürünü olduğunu göstermektedir.

Anadolu Platformu olarak bu menfur saldırının faillerinin bulunmasının ve adalete teslim edilmesinin, olayın tüm boyutlarıyla açıklığa kavuşturulmasının açılan yaraları bir nebze de olsa hafifleteceğini düşünüyoruz. Yaşanan bu menfur olaydan sonra cenazelerimizi defnedip acılarımızı sarmanın ötesine geçmemiz gerekiyor. Bu saldırıları gerçekleştiren emperyalist aklın üstüne çıkacak akl-ı selime ve irfana, kapsamlı stratejilere ve tutarlı çözümlere geçilmediği sürece ülke ve siyasal iktidar olarak bu olayların peşinden sürüklenmeye devam ederiz.

Bu saldırıya uzaktan yakından sebep olan tüm karanlık ve lanetli kişi ve yapıları kınıyor ve milletimizin bir daha böylesi günler yaşamaması için cenab-ı Allah’tan bizlere akıl, basiret, hikmet ve feraset vermesini diliyoruz.

ANADOLU PLATFORMU

TURGAY ALDEMİR

21.08.2016