Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Şahinbey Müftülüğü Din Görevlileriyle Bülbülzade Vakfında Toplandı

Şahinbey Müftülüğü Din Görevlileriyle Bülbülzade Vakfında Toplandı

0
Şahinbey Müftülüğü Din Görevlileriyle Bülbülzade Vakfında Toplandı

Şahinbey İlçe Müftülüğü Güneykent, Yedi Tepe ve Güvenevler mahallelerindeki cami imam hatipleri ve Kur’an Kursu öğreticileri ile kahvaltıda bir araya geldi.

Bülbülzade Vakfı'nın ev sahipliğinde 24 Mart Salı günü Davut Özgül Konferans Salonunda yapılan kahvaltı programına ev sahibi Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir, Şahinbey Kaymakamı Selami Aydın, Şahinbey İlçe Müftüsü Musa İmamoğlu, Şehitkâmil Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü İbrahim Özmantar ve cami imam hatipleri ve Kur'an Kursu öğreticileri katıldı.

Kahvaltı programında Güneykent, Yedi Tepe ve Güvenevler mahallelerindeki camilerde ve Kur'an Kurslarında yapılan çalışmaları anlatan bir sunum yapıldı. Sunumun ardından Cami İmam Hatipleri ve Kur'an Kursu öğreticileri söz alarak yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdiler.

Kahvaltı programı dolayısıyla bir konuşma yapan Şahinbey İlçe Müftüsü Musa İmamoğlu; "Bölgemiz özellikle üniversite öğrencilerinin yoğun olarak kaldığı mahallelerden oluşuyor. Buralarda özellikle üniversite öğrencilerine yönelik olarak çalışmalar yapmak gerekiyor. Ortada bir gençlik var ve ona sahip çıkmamız lazım. Sohbetler tertip edin, programlar tertip edin bizi de davet edin gelip katılalım, destek verelim" dedi.

Turgay Aldemir'de kahvaltının kendisi için çok anlamlı ve duygusal bir ortam olduğunu belirterek; "Düne kadar bir hizmet yapacak olsak acaba kovuşturma yapılır mı diye düşünüyorduk. Şimdi kaymakamımız niye cemaat az, niye genç yok, niye buralarda hareket yok diyor. Müftü hocam caminin dışına çıkmalıyız dedi, bu çok önemli. Değerli arkadaşlar caminin dışına çıkabilmemiz için dışarıdaki hayatın formasyonunu bilmemiz lazım. Toplumumuzla sadece dini hitabetimizle iletişim kuramayız. Lisanı halimizle mahallemizin, semtimizin imamı, hoca hanımı olarak işaret taşı olmamız lazım. Şehrimiz en çok Suriyeliyi misafir eden yerlerden. Fakat Suriyeliler camilerimizden yeterince istifade edemiyorlar. Edememesinin nedeni bizlerin onların lisanına vakıf olamayışımızdan, kültürüne yüreklerine dokunamayışımızdan. Bülbülzade Abdullah Edip Efendi kurtuluş savaşında direnişi örgütleyen isim. Arapça biliyor, Osmanlıca biliyor, İngilizce biliyor, Fransızcayı da gizli gizli öğreniyor. Bu da bir imam. Bunları bilmeden topluma bir şey anlatamazsınız. Spordan anlamayan bir insanın gençlere bir şey anlatması çok zor. Sanattan anlamayan, medyadan anlamayan imamımız ve Kur'an Kursu hocamızın bunları anlatması çok zor. Onun için muhatabımız çeşitlendi. Artık camiye gelmeyenler bizim sorumluluk alanımız. Bu ve bunun gibi Şahinbey'de birçok vakfımız var, buraları gelin kullanın. Burada spor merkezimiz var, medya merkezimiz var. Arapça, Türkçe, Kürtçe, İngilizce eğitim veriyoruz. Kameramanlık, metin yazarlığı, radyoculuk, diksiyon eğitimi veriyoruz. Buralar sizindir, gelin kulanın. Bu yeni dünyada Anadolu bizim vatan tasavvurumuzun başkenti. Asya, Afrika, Ortadoğu, Balkanlar bizim gerçek ülkemizdir. Bunu sizin anlatılarınızla cemaatimize, gençlerimize anlatmalıyız" dedi.

Şahinbey Kaymakamı Selami Aydın da konuşmasında hitabet konusunda Bülbülzade Vakfı'nın birikimlerinden faydalanmak istediklerini belirterek; "İnsanın fıtratında bir şey var; kendi öğrendiği bilgi çok değerlidir. İnsanlarımızı kitaplarla buluşturmamız lazım. Kendi sorunlarımıza çare yine biziz. Aç kitaplarını oku. Bu projeye diyanet camiasının çok önem vermesi gerekiyor. Her okulda sınıflarda, evlerde okuma gurupları oluşturmamız lazım. Çalışacağız, fırsatları değerlendireceğiz. Bu tür toplantıları Türkiye'de yapan ilk ilçe belki burası. Diyanet camiasıyla, Kur'an Kursu öğreticileri ile toplanıp bu meseleleri konuşmak diğer yerlere örnek olacak bir davranış. Kendimize farklı alanlar açmamız lazım. Toplum bizden hizmet bekliyor" dedi.