Ana Sayfa Kuruluşlar Sahabe Sevgisi Salona Sığmadı

Sahabe Sevgisi Salona Sığmadı

0
Sahabe Sevgisi Salona Sığmadı

Sahabenin rehberliğinde kutlu bir yürüyüş gerçekleşti. Manisa Belediyesi Kültür Sitesi Lale Salonu’nda ‘Arşı Titreten Sahabi Saad Bin Muaz’ konulu bir konferans düzenlendi.

Sahabenin rehberliğinde kutlu bir yürüyüş gerçekleşti. “82 İl 82 Sahabe Projesi” kapsamında MANADER (Manisa Araştırma Derneği) tarafından Manisa Belediyesi Kültür Sitesi Lale Salonu’nda ‘Arşı Titreten Sahabi Saad Bin Muaz’ konulu bir konferans düzenlendi.

Siyer Araştırmaları Merkezi’nden Araştırmacı Muhammed Emin Yıldırım’ın konuşmacı olarak katıldığı konferansa Manisalılar yoğun bir ilgi gösterdi. 550 kişilik Lale Salonu’nda yaklaşık 2 bin kişi konferansı izledi. Salon dışına kadar taşan kalabalık, ayakta ve hasırlar üzerinde saatlerce programı ilgi ile takip etti. Belediye Başkan Vekili Hüseyin Köroğlu, Manisa Vergi Dairesi Başkanı Yılmaz Çakan, İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy, Basın İlan Kurumu Manisa İl Müdürü Kenan Tokgöz, MTSO Meclis Başkanı Tezcan Ödemiş, Memur Sen İl Temsilcisi Mehmet Emin Sofuoğlu konferansa katıldı.

Program Hacı Yahya Camii İmam Hatibi Ahmet Aksoy’un okuduğu Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı. Açılış konuşması yapan MANADER Başkanı Mustafa Soykök, “Peygamber sevdamız, sahabe sevdamızı, yolumuzu aydınlattı” diyerek salonu dolduran bütün seyircilere teşekkür etti.

“Asrı Titreten Sahabe” Saad Bin Muaz için bu kadar insanın burada toplandığını ifade eden Araştırmacı Muhammed Emin Yıldırım, “El Sıddık yani Ebubekir olmak mümkün değil, ama Ebubekir gibi olmak mümkündür. Saad Bin Muaz, Ebubekir gibidir. Ensar olmak mümkün değil, ama Ensar gibi 21. yüzyılda bu hizmeti devam ettirmek mümkün. Hendek savaşı sırasında isabet eden bir ok, Saad Bin Muaz’ın kolunu delmişti. Şiddetle kan kaybederken o, “Ey Allah’ım! Eğer senin peygamberin bundan sonra Kureyşlilerle yine savaşacaksa beni o zamana kadar yaşat! Yok, eğer onlarla bir daha savaş olmayacaksa artık ruhumu al!” diye dua etmişti. Hz. Saad, yaralanışından bir müddet sonra vefat edince, melekler onun cenazesine yetişmek için koşuşurlarken Arş titremişti. Resûl-i Ekrem tarafından cenaze namazına yetmiş bin meleğin iştirak ettiği haber verilmişti. Medine olmasıydı medeniyet olmazdı. O rabbine döndüğü için arş titredi.” dedi.

Sahabenin örnekliğine ihtiyaç olduğunu belirten Yıldırım, “Sahabenin rehberliğine her zaman ihtiyacımız var. İmanın mutluluğunu çevrenden başlayarak bütün insanlığa tattıracak heyecanın var mı? Heyecanın olsun Müslüman, bu din heyecan ister. Bu heyecanın altı imanla dolması gerekir. Sahabede böyle bir heyecan vardı ki. Bizler onların heyecanlarını dünyanın dört bir yanında insanlara anlatıyoruz. Nereye gitseniz onların ayak izlerini, nereye gitseniz onların seslerini, nereye gitseniz onların sedalarını duyarsınız” diye konuştu. Konferansın sonunda Suriye’deki mülteciler için dua edildi. MANADER Kurucu Başkanı Ahmet Günhan, konferansı gerçekleştiren Muhammed Emin Yıldırım’a plaket takdim ederek teşekkür etti. Protokol üyeleri de destek veren kurumlara plaket takdim ettiler. Program sonrası Şelale Plazada sohbete devam edildi. Program öncesi katılımcılara lokma ikram edildi.