Ana Sayfa Kuruluşlar Sabır, Karada Gemi Yapabilmektir.

Sabır, Karada Gemi Yapabilmektir.

0
Sabır, Karada Gemi Yapabilmektir.

Osmaniye İLSANDER Aile Komisyonu tarafından düzenlenen programda, Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu Başkanı Turgay ALDEMİR “Sabır”, Rabia ALDEMİR ise “Ailede Problem Çözme” konulu seminer verdiler.

Osmaniye İlim Sanat Kültür Derneği Aile Komisyonu tarafından düzenlenen programda, Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu Başkanı Turgay ALDEMİR “Sabır”, Rabia ALDEMİR ise “Ailede Problem Çözme” konulu seminer verdiler.

 

İLSANDER konferans salonunda 8 Mayıs Pazar günü düzenlenen programa Aile Eğitimi Seminerleri alan dernek üyeleri katıldı.

 

İlk sözü alan Turgay ALDEMİR, “Sabır konusunu inanç değerlerimizle sağlam bir düzleme oturtmalıyız” diyerek şunları söyledi: “ En hayırlı hayat sabırla elde edilmelidir. Mü’min, olaylar karşısında kendini kontrol eden, muhasebesini yapandır. Sabırsızlar olaylar karşısında bunalırlar, ellerindekinin kıymetini bilmezler, istikrarsızdırlar. Sabır, kesinlikle zillete boyun eğmek değildir. Sabır bir direniştir. Direnişin bize kazandırdığı özgürlüktür. Özgürlük yolunu açık tutmak ve yolda kalmak bizim temel vazifemizdir. Bizim mücadelemiz sabırla imkânsızı mümkün kılma çabasıdır. Hayatın içindeki yürüyüşümüzü destekleyen yol azığımız sabır olmalıdır. Sabrı, toplumsal ve ferdi olarak ikiye ayırabiliriz. Toplumun hukukunu her şeyin üzerinde tutarak; hukuksuzluklara karşı sabırla mücadele etmeliyiz. Fert ve aile olarak cemiyet ve cemaat mensubu olmalıyız. Terbiye okuluna devam etmeli bizlerin mutlaka ders aldığı ve verdiği ders halkaları olmalıdır. Sabır yılgınlık göstermek değil; herkes alay etse bile Rabbi’nin sözüne uyarak karada gemiler yapmayı göze alabilmektir.

 

Daha sonra Rabia ALDEMİR sözü alarak, Ailede Problem Çözmenin yöntemlerine değindi. ALDEMİR, Ailelerle yaptığı görüşmeler neticesinde genelde örnek olan bir ailenin ortak özelliklerini şöyle sıraladı: 1- Benzer kültüre sahip olmak 2- Bilgili-görgülü insanların yetiştirdiği kişilerin aile kurması 3- Eşlerin ortak ilgi alanlarının olması 4- Olaylara pozitif yaklaşabilmek 5- Öğrenme isteği ve merakının olması 6- Saygılı ve kibar olmak.

 

Problemli ailelerin ise; şu sebeplerle en çok problem yaşadıklarını belirtti.

Bunlar: 1- Bireycilik, tembellik, konforizm. 2- Küsmek 3- Kendini geliştirmeyi istememek   4- Kendi için modern, eşi için geleneksel düşünmek 5- Eleştiri kabul etmemek 6- Babaların, çocuk eğitiminden yalnızca annenin sorumlu olduğunu düşünmesi.

           

Bütün bu problemlerin, piyasadaki best seller olan NLP kitaplarını okuyarak değil, Yüce Kitabımızın emirlerine ihlâsla yönelmeyle çözüleceğini söyledi. Özellikle sevgi ve merhametin eşler arasında olması gerektiğini vurgulayarak; kanaatkâr ve tahammül sahibi insan olmamız gerektiğine değindi.

 

Sorulara verilen cevaplarla seminer son buldu.