Rümeysa Bint Milhan Mersin'de Anıldı

0
Rümeysa Bint Milhan Mersin'de Anıldı

Akdeniz Derneği’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Program 14 Ekim Pazar günü Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayında yapıldı

Siyer Araştırmaları Merkezinin 82 il 82 Sahabi Projesi çerçevesinde Mersin’de de Hz.Rümeysa bint Milhan anıldı.

Akdeniz Eğitim Sağlık ve Yardımlaşma Derneği’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Program 14 Ekim Pazar günü Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayında yapıldı.

Program Akdeniz Derneğinin hedef ve çalışmalarının anlatıldığı tanıtım vtr’si ve Hafız Bilal Ömeroğlu hocanın okuduğu Kur’an ı Kerim tilaveti ile başladı.

Ardından kürsüye gelen Akdeniz Derneği Başkanı Yusuf Yalçınkaya, Derneğin çalışmaları hakkında bilgilendirmelerde bulundu ve böyle faydalı bir programa ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek emeği geçenlere ve katılımcılara teşekkür etti.

Ardından Sunumunu yapmak üzere kürsüye gelen Muhammed Emin Yıldırım, Mersin’de niçin Mikdat İbni Esvet(Amr) değil de Rümeysa bint Milhan’ı anmak istediklerini şöyle açıkladı; “Peygamberimizin (s.a.v.) önemli sünnetlerinden biri de sevenleri birbirinden ayırmamaktı… Rümeysa bint Milhan’ın kız kardeşi Ümmü Haram validemiz Mersin’in karşısında bulunan Kıbrıs’ta, eşi Ebu Talha ise Akdeniz adalarının birinde medfundur. Rümeysa bint Milhan hem kız kardeşi Ümmü Haram’ı hem de kocası Ebu Talha’yı çok severdi. Biz de Rümeysa bint Milhan’ı Mersin’de anarak bu sünnete riayet etmek istedik dedi.

Hz.Rümeysa annemizin bir teslimiyet kahramanı olduğunu belirterek, “kendisinin künyesi Ümmü Süleymdir ve kendisi Enes bin Malik’in annesidir” dedi.

Eti de Senin Kemiği de…

Daha sonra konuşmasında Rümeysa bint Milhan’ın hayatından ibretli misâller veren Yıldırım, O’nun Medineli olduğunu, Nübüvvetin 11. yılında İslam’ı kabul ettiğini ve Peygamberimizin (asm) Medine’ye hicreti zamanında büyük fedakarlık göstererek 10 yaşındaki oğlu Enes bin Malik’i Resulullah’ın emrine verdiğini anlattı. Ümmü Süleym annemizin bu hareketi tıpkı Hz.Hanne’nin Hz.Meryem’i mabede adaması gibiydi dedi.

Onun Eğitim Anlayışı

Ayrıca anne ve babalar olarak çocuklarımızı eğitirken onlara ibadetleri dayatmak yerine Peygamber sevgisini öyle bir vermeliyiz ki bu sevgiyi alan çocuklarımız İbadetleri kendileri severek yerine getireceklerdir dedi.

“O’ Cennet Ehlindendir

Peygamber Efendimizin bir hadisinde, ”Cennete girdim; bir ayak hışırtısı duydum. Bir de ne göreyim; Milhan’ın kızı Rümeysa değil mi?” diye buyurduğunu hatırlatarak, bu hadisten anlıyoruz ki Ümmü Süleym cennet ehlidir” dedi.

Ayrıca Rümeysa bint Milhan’ın, ideal bir Müslüman, ideal bir eş, ideal bir evlat, ideal bir anne ve ideal bir muaalim olduğunu belirterek, O’nun bu beş vasfının örnek alınması gerektiğinin altını çizdi.

Son olarak kapanış konuşması için kürsüye gelen Mersin il Müftüsü Ali Melek de yaptığı kısa ve de çok etkileyici bir konuşmanın ve yapılan duânın ardından program sona erdi.