Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Rohingya Müslümanlarından Bülbülzade Vakfı’na ziyaret

Rohingya Müslümanlarından Bülbülzade Vakfı’na ziyaret

0
Rohingya Müslümanlarından Bülbülzade Vakfı’na ziyaret

Arakanlı Rohingya Müslümanları tarafından kurulan Uluslararası Rohingya Merkezi Başkanı Abdullah Seleme Merut ve beraberindeki heyet Bülbülzade Vakfı’nı ziyaret etti.

Rohingya Müslümanları, BM kaynaklarına göre dünyada en çok zulüm gören halklardan biri. Rohingya Müslümanları, Güneydoğu Asya ülkelerinden Myanmar'ın Arakan eyaletinde yaşıyorlar.

Rohingya Müslümanları tarafından kurulan Uluslararası Rohingya Merkezi başkanı Abdullah Seleme Merut ve beraberindeki heyet 22 Aralık Salı günü Bülbülzade Vakfı’nı ziyaret etti. Merut ve beraberindeki heyet Bülbülzade Vakfı başkanı Turgay Aldemir ile görüşerek çeşitli konularda görüş alışverişinde bulundular.

Yaptıkları ziyarette Uluslararası Rohingya Merkezi’nin çalışmaları hakkında bilgi veren Merut; “Haritaya baktığımız zaman bir ucunda Hint Yarımadası diğer bir ucunda Türkiye var. Aramızda bu kadar mesafe olmasına rağmen Arakan’da yardım faaliyetlerini sürdüren tek Müslüman ülke Türkiye. Başbakan Ahmet Davutoğlu Dışişleri Bakanı iken Arakan’a gelmişti. Başbakan Davutoğlu ne zaman konuşsa Arakan’a selam ediyor” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Arakan’daki Türk şehitliğinin yerini satın alarak vakfettiğini söyleyen Merut konuşmasını şöyle sürdürdü:

“BM’nin yaptığı araştırmaya göre dünyada en çok zulme uğrayanlar Arakanlı Müslümanlar. Biz Arakan’da 20’nin üzerinde toplu katliam yaşadık. Şimdi dünyanın çeşitli yerlerine dağılmış yüzbinlerce vatansız Arakanlı Müslüman var. 2013’te Uluslararası Arakan Rohingya Müslümanları Birliği kuruldu. Bu birlik içinde 61 dernek var. Eğitim alanında, medya alanında çalışmalarımız var. Malezya’da 3 tane okulumuz var. Arakan içerisinde okullaşma çalışmalarımız var. Böyle güzel çalışmalarınızı görünce bizi de Anadolu Platformu’nun bir üyesi gibi düşünün.”

Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir ise; “mekânlarımız sizindir. Biz burada 3 milyon Suriyeli kardeşimizi misafir ediyoruz. Buralar bizim olduğu kadar sizin de evinizdir, vatanınızdır” dedi.

Aldemir, konuşmaların ardından “Tarihin Nöbet Değişiminde Zamanın Ruhu” ile “Bilgi ve Bilinç” isimi kitaplarının Arapça baskılarını imzalayarak, Evde Karakter Eğitimi müfredat kitaplarının Arapça baskılarıyla beraber Abdullah Seleme Merut ve heyet üyelerine hediye etti. Abdullah Seleme Merut da merkezin faaliyetlerini anlatan tanıtım bültenini hediye etti.

Uluslararası Rohingya Merkezi üyeleri daha sonra Büblülzade Vakfı Eğitim ve Hizmet Merkezi’ni gezdi. Heyet üyeleri onurlarına verilen akşam yemeğinin ardından Bülbülzade Vakfı’ndan ayrıldı.