Rıdvan Hoca Vakfı’nın ‘Değişim Başladı Projesi’ Kabul Edildi

0
301

Rıdvan Hoca Vakfınca, Gençlik Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri Destek Programı 2016-II Genel Çağrı çerçevesinde hazırlanan “Değişim Başladı Projesi” kabul edildi.

Kahramanmaraş’ta faaliyet gösteren Rıdvan Hoca Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfınca, Gençlik Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri Destek Programı 2016-II Genel Çağrı çerçevesinde hazırlanan “Değişim Başladı Projesi" kabul edildi.

“Değişim Başladı” projesinin amacı; 18-25 yaş grubunda bulunup uyuşturucu madde kullanmış 15 gençte eğitim ve iyileştirme yoluyla farkındalık oluşturmak ve onları yeni bir hayata hazırlamak.

Proje kapsamında servis tutulup gençler evlerinden alınacak ve kurs sonunda evlerine bırakılacak. Projede belirlenen hedeflere ulaşmak için 10 oturumdan oluşan Sigara, Alkol ve Madde Bağımlılığı Farkındalık Programı (SAMBA) uygulanacak. Ayrıca madde kullanmış veya kullanmaya devam eden gençlerin tedavi ve iyileşme süreçlerine katkı sağlamak için ebeveynlerine de eşzamanlı olarak “Aile Farkındalık Programı” uygulanacak.

Teorik eğitimlerin uyumlu bir şekilde bağımlılığın yerine ikame edilebilecek doğru alanlara yönelmeleri sağlanacak. Bu amaçla eğitsel, sportif, kültürel vb. faaliyetlere ağırlık verilecek.

Uyuşturucu maddenin etki ve sonuçları hakkında bilgi sahibi olan 15 vakıf gönüllüsü, projeye dahil olan gençlerle badileştirilip sosyal ve kültürel etkinliklerle, gençlerle birlikte etkinliklere katılması sağlanacaktır. Bu kapsamda; sosyal-kültürel faaliyetler olarak üç halı saha maçı, iki sinema gösterimi, bir masa tenisi turnuvası, bir satranç turnuvası, iki yüzme etkinliği, Doğa Fotoğrafçılık Kursu (30 saat), ikisi il dışı ikisi il içi olmak üzere dört tarihi ve kültürel gezi planlanmakta.

Projenin tanıtımı amacıyla Vakıf Mütevelli Heyet Başkanı Seyfi Pınarbaşı, Vakıf Yönetim Kurulu Bayram Nurdoğan ve Proje Yürütücüsü Sosyolog Şükrü Bilgiç, Kahramanmaraş İl Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürü Ali İhsan Kabakçı’yı ziyaret etti. Ziyarette Kabakçı projeye her türlü desteği vereceklerini ifade etti.

Proje ileriki bir tarihte başlaması bekleniyor.