Ana Sayfa Kuruluşlar Rıdvan Hoca Vakfı’ndan Mursi’ye Destek Eylemi

Rıdvan Hoca Vakfı’ndan Mursi’ye Destek Eylemi

0
Rıdvan Hoca Vakfı’ndan Mursi’ye Destek Eylemi

İçerisinde Rıdvan Hoca Vakfı ve Anadolu Öğrenci Birliği Kahramanmaraş şubesinin de bulunduğu stklar Mursi için destek eylemi düzenledi.

74 sivil toplum kuruluşunun bir araya geldiği Kahramanmaraş Platformu, Kahramanmaraş’ta öğle namazı çıkışında merkez Ulucami önünde bir araya gelerek, Muhammed Mursi ve yol arkadaşlarına verilen idam kararını kınadı.

 

 

Kahramanmaraş Platformu adına açıklama yapan Av. Yusuf Bülbül, Muhammed Mursi ve arkadaşlarının idam kararını manidar işleyen bazı medya kuruluşlarını kınadıklarını belirterek, “Bugün burada Mısır’da katil ve darbeci Sisi tarafından kardeşlerimize verilen idam kararını protesto etmek amacıyla Kahramanmaraş platformuna dahil 74 sivil toplum örgütüyle birlikte toplandık. Bilindiği gibi 3 Temmuz 2013 tarihinde Mısır tarihinin seçilmiş ilk cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi’ye karşı askeri bir darbe yapıldı ve yüzlerce Müslüman kardeşimiz şehit edildi.

 

Darbe mahkemeleri 21 Nisan 2015 tarihinde Muhammed Mursi’yi 20 yıl hapse mahkum etti. Ancak aradan çok fazla bir zaman geçmeden Muhammed Mursi ve 108 ihvan üyesine idam cezası verildi. Bu ceza bizim nezdimizde yok hükmündedir. Sadece bu ceza değil, bu cezayı veren düzmece mahkemeler ve kukla yargıçlarda yok hükmündedir. Bu karar zalimcedir, alçakçadır, hukuksuzdur, uluslar arası kamuoyunun insanlık vicdanının ret ettiği bir zulüm belgesinden ibarettir. Kahramanmaraş platformu olarak darbeci ve düzmece mahkemenin hukuksuzca, haince ve zalimce verdiği bu kararı asla tanımıyor, kararı ve bu kararı verenleri şiddetler ve nefretle protesto ediyor ve lanetliyoruz” dedi.

 

Anadolu Öğrenci Birliği’ne mensup gençlerin de yoğun katılım gösterdiği eylemde, Mursi’ye destek için eyleme bebekleriyle katılan kadınlar da, sıcak havaya aldırmadan sloganlara ellerindeki pankartlarla eşlik ettiler.