Ana Sayfa Kuruluşlar Rıdvan Hoca Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı Rıdvan Hoca Vakfı’ndan Hasbihal Programı

Rıdvan Hoca Vakfı’ndan Hasbihal Programı

0
Rıdvan Hoca Vakfı’ndan Hasbihal Programı

İyilikder Yönetim Kurulu üyesi Mahmut Kaçmazer, Rıdvan Hoca Vakfı Öğretmen Komisyonu’nun aylık olarak düzenlediği programda “İyilik ve Adalet” üzerine bir hasbihal gerçekleştirdi.

Mahmut Kaçmazer konuşmasında şunları dile getirdi: “İnsanların helal ve harama dikkat ederek yaşam sürmesi gerekiyor. İnsanlar yemek ve uyku gibi gıdalar almadığında nasıl sorun oluyorsa manevi gıda almadığında da sorun yaşar. Bu tip ortamlar bizi diri tutmaktadır. İslam dünyasındaki hastalıklı zihinler sorun oluşturmaktadır. Suriye’de o kadar ağır zulümlere şahit oldum ki burada izah edemem.

Sorgulanmayan insan cahil, sorgulatmayan insan zalimdir. Yeniden sorgulamalıyız, yeniden sorgulayan zihin oluşturmalıyız. Hastalıklarımızı tespit edemezsek tedavimizin mümkünatı yoktur.

Hedefi olmayan bir gemiye hiçbir rüzgâr yardım etmez. Kur’an’da hep Hz. İbrahim (a.s)’den bahsedilmektedir. Bunun nedeni aile kıble bütünlüğünden vazgeçilmemesidir. Allah’ın hükümlerine tam bir teslimiyet vardır. Kıble bütünlüğü olmadan iyilik ve adalet gerçekleşmez.

Ete kemiğe bürünmeyen ayet ve hadis etki etmez. Bizde adam çok. Fakat bize pehlivan lazım. İnsanlığın sizin merhamet elinize ihtiyacı var. Bir yumurta dıştan kırılırsa hayat biter fakat içten kırılırsa yaşam sürer. En büyük iyilik bir insanın hidayetine vesile olmaktır. Adaleti getirmek istiyorsak önce kendi ailemize adaleti getirmeliyiz. Ümmet yeniden iyilik ve adalet üzerine dirilecektir.

Kader gayrete aşıktır. Rüyalarımız olmalıdır. İnsanlarda iyilik ve adalet bilinci körelirse tüm kötülüklerin kapısı açılır. Bu vakıf ecir kapısıdır. Hep birlikte çalışmalar ortaya koymalıyız. Aliya diyor ki; ‘İnsan sorumluluklarından kaçarsa sorunlar bizi mağlup eder.’ İhmal en sıkıntılı silahtır. Başkalarından medet umanlar çölde serap görmektedir. Umudunu yitiren insanlığını yitirir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.