Ana Sayfa Kuruluşlar Rıdvan Hoca Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı Rıdvan Hoca Vakfı Cumartesi Seminerleri Başladı

Rıdvan Hoca Vakfı Cumartesi Seminerleri Başladı

0
Rıdvan Hoca Vakfı Cumartesi Seminerleri Başladı

Rıdvan Hoca Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfında geçen yıl başlatılan konusunda yetkin eğitimciler tarafından verilen ve her on beş günde bir Cumartesi günleri Vakıf Konferans salonunda yapılan seminerlerin ilki Gaziantep Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof Dr. Şehmus DEMİR in Ahlak Konulu Semineri ile başladı.

Prof Dr. Şehmus DEMİR konuşmasında;

Kur’an ahlaki bir öğretidir. Kur’an’ın hedefi ise insandır. Cahiliye döneminde müşrikler putları alışageldikleri gayrimeşru hayatı meşrulaştırmak için bir araç olarak kullanıyorlardı. Modern zamanda da bu problemi yaşıyoruz. Allah’ı devre dışı bırakma çabası var.

İman: İslamı içselleştirmektir. Aksi halde sadece şekilsel olmaktan öteye gitmez. Dindar insan inancı ile hayatını birleştiren insandır. Diğer türlü çok namaz kılan veya kıyafetini İslamileştiren değildir. Namazı huşu içinde kılan amacına tek başına ulaşmış sayılmaz. Namazın huşusunu hayatın her alanına yaymalıdır. İslam dünyasının en büyük problemi din ile hayatın ayrılmasıdır. Cahiliyet döneminde durumda buydu. Bütün ibadetlerin amacı insanı dünyada Allah’a kul etmektir. Ahiret ise sonuçtur. İbadetlerde amaç bizi daha düzgün insan haline getirmek olmalıdır. En temel ibadet namaz, namaz dışı alanlara katkısı anlamında değerlidir. Aksi bir durum anlamını kaybettirir. Kurana dayalı bir ahlak sistemi geliştiremediğimiz için ibadet zamanı dışında insan ne yazık ki Allah’ı unutuyor. Zamanın tamamını Allaha has kılmak gerekir.

TUİK verilerine göre son 10 yılda suça bulaşma oranı 5 kat artmış uyuşturucu oranı 7 kat artmış. Din adamı vakıf ve dernekler artmış buda bir sıkıntı. Demek ki dini çalışmalar tam hedefini bulmuyor ciddi bir sorun var. Dini anlatma sistemimizde bir sorun var. Dini anlatanlarda da bir sorun var. Yaşamadıklarımızı anlatıyoruz. Yaşlıya da gence de aynı şeyi anlatıyoruz. Hz peygamber ilk vahiy geldikten sonra hira mağarasına gitmedi. Artık toplumda aktif olmaya sorumluluk almaya başladı. Sadece kendini kurtarma fikrinde değildi.

Bütün ibadetlerin sosyal boyutu vardır. Mesela fakirin refahı ile ilgilenilmediğinde bu durumu Kur’an maun süresinde dini yalanlamak olarak adlandırıyor. Yani sosyal sorumluluk iman meselesidir. İman bu anlamda inanç ibadet sosyal sorumluluk olarak bir bütündür. Allah’ı içmeleştirmemiş bir insanın Allah için yapacağı bir şey yoktur. Allah için herkes ile selâmlaşın diyor peygamberimiz. Ama biz bizim gibi olmayan müslümanı nerdeyse bir kaşık suda boğmaya kalkıyoruz. Ömer Hayyam: “eğer diğer günahlar da içki gibi sarhoş ediyor olsaydı. Görürdünüz o zaman günahkârın halini” Oysa bütün mesele iyi insan olmaktı. Sarhoş olmak ya da olmamak değil.

Çatışmanın temeli için din bu zamanda iyi bir kılıf olmaya başladı. Mesela cihat tamam da kime karşı cihat edilecek. Orta-doğu için iyi bir sıkıntı. Allahın istediğini değil de kişisel çıkarını insan istiyorsa dindarlık bunun neresinde… Yoksa güzel dua ediyor görünmek dinin esasında yoktur. Önce kuranda eylem vardır sonra dua vardır. Mesela Fatiha insanin duruşunu anlatır. Yalnız sana ibadet ederiz dedikten sonra yani duruşumuza bir istikamet verdikten sonra dua vardır. İnsan doğruyu ikame etmek için var olmalıdır. Ayet önce iman ettim sonra dosdoğru oldum demektedir. Doğru yürümek için doğru yolda olmak gerekir. Dini düşüncemizi yeniden yorumlayarak kur ‘an ve sünnete yeniden sarılmalıyız. Bütün dünyayı düzeltmek gibi bir sorumluluğumuz yoktur. Ama elimizin yettiği her yeri düzeltmek zorundayız. Uzak hedefler değil yakın hedefler koymalıyız. Kendi evimizin önünü süpürmeliyiz. Sadece kuran okuyarak işlerimizi sloganlaştırmaktan başka bir şey yapmayız. Hayati sosyal yönleriyle de bakmalıyız. Sihirli formül üretmek yerine çok yönlü çözümler üretmeliyiz. Allaha kendimize ve çevreye karşı sorumluluğumuzun bilincinde olmalıyız. Dua ve eylemlerimiz bir bütün olmalı dedi.

Program soru ve cevapların ardından sona erdi.

Rıdvan Hoca Vakfında bir sonraki program Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç Dr. Ahmet ABAY’ın 05 Ekim 2019 Cumartesi günü akşam saat 20.30 da Kuranda İhlâs Kavramı ve İhlâs Çağrısı konulu semineri ile devam edecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.