Reyhanlı halkından sığınmacılara yardım

0
176

Suriye’de yaşanan katliamlardan kaçarak Türkiye’ye sığınan ve Hatay’ın Yayladağı ilçesindeki kamplara yerleştirilen Suriyeli sığınmacılara Reyhanlı Ufuk Eğitim Derneği yardım elini uzattı.

Reyhanlı Ufuk Eğitim Derneğinden Suriyeli Sığınmacılara Yardım

Anadolu Eğitim ve Davet Gönüllüleri Platformu çatısı altında Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde çalışmalarını yürüten Ufuk Eğitim Derneği, Reyhanlılı duyarlı vatandaşlar tarafından tedarik edilen bir kamyon çocuk bezi, giysi, süt ve cici bebeden oluşan malzemeyi Kızılay aracılığıyla Yayladağı ilçesindeki kamplara yerleştirilen sığınmacılara ulaştırdı.

 

Reyhanlı Ufuk Eğitim Derneği Yardım Komisyonu Başkanı Mehmet Alver sığınmacıların barınma ve yemek ihtiyaçlarının Kızılay tarafından karşılandığını ancak sığınmacıların acilen giysi, ilaç, çocuk bezi, çocuk maması gibi malzemelere ihtiyaç duyduğunu söyledi. Bu nedenle duyarlı vatandaşların, sivil toplum kuruluşlarının ellerindeki imkânları sığınmacılar için seferber etmeleri gerektiğini belirtti.Bunların yanında halkımızın kampları ziyaret ederek onların yanında olduğumuzu , acılarına kayıtsız kalmadığımızı ve kardeşleri olarak onları kucakladığımızı göstermenin moral destek açısından önemli olduğunu da vurguladı.

 

Mehmet Alver:  “Bu insanlar canlarını kurtarmak için yanlarına hiçbir eşya almadan sadece üzerlerindeki bir kat elbiseyle ülkemize sığındılar. Onlara sadece çadır ve günde üç öğün yemek vermekle ihtiyaçlarını tam olarak gideremeyiz; ayrıca olaylardan en çok etkilenen çocuklara da psikolojik destek sağlanmalıdır.” Dedi.

 

Suriyeli mülteciler her şeye rağmen kendilerini Türkiye’de güvende hissediyor, Türkiye Cumhuriyeti Devletine ve Türk halkına sergiledikleri duyarlılıktan ötürü şükran duygularını ifade ediyorlar.