Ranga Guru ve Talebesi Raciçi

0
953

Ünlü ressam Ranga Guru’dan talebesi Raciçi’ye anlamlı ders: Mesleğinde usta olman yetmez, aynı zamanda bilge de olmalısın. Sakın emeğini, bilmeyenlere sunma ve asla bilmeyenlerle tartışma.

Hindistan’da renklerin ustası anlamına gelen Ranga Guru adı verilen çok ünlü bir ressam varmış.

Onun yetiştirdiği bir ressam olan Raciçi ise eğitimini tamamlamış, son resmini yaparak Ranga Guru’ya götürmüş ve ondan resmini değerlendirmesini istemiş.

Rangu Guru ise, “Raciçi, sen artık ressam sayılırsın. Senin resmini artık halk değerlendirecek” diyerek, yaptığı resmi şehrin en kalabalık meydanına götürmesini ve görünen bir yere asmasını istemiş. Yanına da kırmızı bir kalem koyarak, halktan beğenmedikleri yerlere çarpı atmalarını rica eden bir yazı bırakmasını istemiş.

Raciçi, denileni yapmış. Birkaç gün sonra resme bakmaya gittiğinde tüm resim kırmızı çarpılar içindeymiş ve neredeyse resim görünmüyormuş. Raciçi’nin emeğini ve yüreğini koyarak yaptığı tablo kırmızıdan bir duvarmış sanki.

Raciçi, kırmızılar içindeki resmini ustası Ranga Guru’ya götürmüş ve çok üzgün olduğunu belirtmiş. Ranga Guru, üzülmemesini ve yeniden resme devam etmesini önermiş.

Raçici, yeniden resmini yapmış ve Ranga Guru’ya götürmüş. Ranga Guru, resmi aynı meydana tekrar asmasını, ama bu sefer yanına bir palet dolusu çeşitli renklerde yağlı boya ve birkaç fırça bırakmasını istemiş. Resmin yanına da insanlardan beğenmedikleri yerleri düzeltmesini rica eden bir yazı bırakmasını söylemiş.

Raciçi resmi meydana götürmüş asmış. Birkaç gün sonra resmi görmeye gittiğinde meydanda asılı resmine hiç dokunulmadığını, fırçaların ve boyaların da kullanılmamış olduğunu görmüş. Raciçi çok sevinmiş ve koşarak Ranga Guru’ya giderek resme hiç dokunulmadığını söylemiş.

Ranga Guru öğrencisine demiş ki:

–Sevgili Raciçi, sen ilk seferinde, insanlara fırsat verildiğinde ne kadar acımasız eleştiri yapabileceklerini gördün. Hayatında resim yapmamış insanlar dahi gelip senin resmini karaladı. Oysa ikinci seferde, onlardan hatalarını düzeltmelerini, yani yapıcı olmalarını istedin. Yapıcı olmak, eğitim gerektirir. Gördüğün gibi hiç kimse bilmediği bir konuyu düzeltmeye kalkmadı.

Sevgili Raciçi, mesleğinde usta olman yetmez, aynı zamanda bilge de olmalısın. Emeğinin karşılığını, ne yaptığından haberi olmayan insanlardan alamazsın. Onlara göre senin emeğinin hiçbir değeri yoktur. Sakın emeğini, bilmeyenlere sunma ve asla bilmeyenlerle tartışma.