Ramazan’da Yetim Gönüllere Dokunuldu

0
177

Ülfet Derneği ve Yüreğir Belediyesi, “Dünya Yetimler Günü” münasebetiyle “Ramazanda Yetim Gönüllere Dokunmak” adlı bir program düzenleyerek Ramazan Kayan’ı ağırladı.

Ülfet Derneği ve Yüreğir Belediyesi, her yıl Ramazan ayının 15. gününde ifa edilen “Dünya Yetimler Günü” münasebetiyle geniş katılımlı bir yetim aile iftarı düzenleyerek Anadolu Platformu İstişare Kurulu üyesi Araştırmacı Yazar Ramazan Kayan’ın konuşmacı oluğu “Ramazanda Yetim Gönüllere Dokunmak” başlıklı bir konferans tertipledi.

Program öncesinde organizasyon partnerleri arasında yer alan Barış Radyo’da yayınlanan “Barış’ta Ramazan” programının canlı yayın konuğu olan Kayan, Ramazana dair fikir ve önerilerini dile getirdi.

Yüreğir Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, Ülfet Derneği YK Başkanı Gazi Kılıçparlar, Birlik Vakfı Adana Şube Başkanı Naci Kazan, Ak Parti Adana Meclis Grup Başkan vekili Ozan Gülaçtı, Yüreğir İlçe Spor Müdürü Ekrem Ulu, belediye başkan yardımcıları, STK temsilcileri, dernek yönetici ve gönüllüleri ile Türk ve Suriyeli yetim ailelerinin aralarında bulunduğu yaklaşık 500 kişi katıldı.

Bangladeşli hafız bir öğrencinin Kur’an-ı kerim tilavetiyle başlayan program, daha sonra Ülfet Derneği YK Başkanı Gazi Kılıçparlar’ın selamlama konuşması ile devam etti. Yetimlerin dünyamızda tuttuğu yere dikkat çeken Kılıçparlar, istatistikler vererek dünya üzerindeki yetimlerin yaşantılarına dair çarpıcı detaylar sundu. Gazi Kılıçparlar’ın ardından sahneye davet edilen Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan da iftar sofralarını yetim aileleriyle paylaşmaktan memnuniyet duyduklarını dile getirerek Ülfet Derneği’ne teşekkür etti.

Çelikcan programda şunları dile getirdi; “Öncelikle şunu belirtmeliyim ki yetimlerimizi sadece senenin bir gününde değil, yılın her günü hatırlamalı, onlara sahip çıkmalıyız. Sevgi, muhabbet ve desteği yetimlerimizden esirgememeliyiz. Bizler yerel yönetimler olarak yetimlerimizle her daim beraber olmaya gayret gösteriyoruz. Ama bu sadece bizimle olmaz. Bu duyarlılığı herkesin göstermesi gerekiyor.

Varlıklı, durumu iyi olan vatandaşlarımızın yetim çocuklarına hamilik yapmasını bekliyor, istiyoruz. Biz sürekli yetimlere el uzatmış, şefkat göstermiş bir medeniyetin temsilcileriyiz. Yetimi gözetmek, koruyup kollamak sadece bir insanlık görevi değil, aynı zamanda yüce dinimiz İslam’ın bir öğretisidir. Ben inanıyorum ki cenabı Allah bu yavrularımız hatırına bizi nimetlerle donatıyor.”

Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan’ın konuşmasının akabinde ezan okundu ve salonda bulunanlar iftarlarını yaptı.

Hacivat-Karagöz gösterisiyle gönüllerince eğlenen ve kendilerine çeşitli hediyeler verilen çocukların programının ardından sahneye Araştırmacı Yazar Ramazan Kayan çıktı ve “Ramazan’da Yetim Gönüllere Dokunmak” adlı sunumunu gerçekleştirdi. Seyahati esnasında farklı coğrafyalarda karşılaştığı anekdotları salondaki dinleyicilere aktaran Kayan, davetlilere duygu dolu anlar yaşattı.

“Ramazanda Yetim Gönüllere Dokunmak” adlı program Kanal 24’ten de canlı olarak yayınlandı.