Ramazan’da Yardım Seferberliği

0
109

Yıl boyunca 50.000 kişiye yardım yapan Bülbülzade Vakıfı, Ramazan ayında 14.000 kişiye giyim, gıda ve nakit yardımında bulundu.

Bülbülzade Vakfı’nın geleneksel hale getirdiği Ramazan yardım çalışmaları bu yıl da fakirlerin umudu oldu. Yıl boyunca 50.000 kişiye yardım yapan vakıf, Ramazan ayında 14.000 kişiye giyim, gıda ve nakit yardımında bulundu.

Mağaza ve marketten ihtiyaçlarını seçme rahatlığıyla yapılan yardım çalışmaları Ramazan’ın 8’inde başladı ve Kadir Gecesi’nin olduğu Ramazan ayının 27. gününe kadar devam etti.

 

14.000 KİŞİYE GİYİM, GIDA VE NAKİT YARDIMI

14.000 kişiye giyim, gıda ve nakit yardımında bulunulduğu çalışma öncesinde

Gaziantep 15 bölgeye ayrılarak ihtiyaç sahibi aileler, yerinde tespit edilip gerekli kontroller yapılarak ihtiyaç sahiplerine verilen randevuyla vakıfta yardımlar gerçekleştirilmiştir.

Yardımlarda 50 vakıf gönüllüsü bizzat görev almış, aile tespit çalışmalarında görev yapanlarla birlikte sayı 100’ü geçmiştir.

Merkez ilçeler Şahinbey’de 123 ve Şehitkâmil ilçemizde 128 camide görevli olan imam hatiplere 3’er aile kontenjanı verilerek yardımların ilimiz genelindeki tüm ihtiyaç sahiplerine ulaşması amaçlanmıştır.

İhtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına eğitim katkısında bulunmak için yardım sırasında kayıtlar alınmış, bu kayıtlar daha sonra Akademik Başarıyı Destekleme Projesi (ABDEP) kapsamında okul dönemlerinde çocuklara ücretsiz dershane hizmeti verilecektir.

 

FAKİRLİK KRİTERLERİ

Bülbülzade Vakfı en âcil durumdaki fakirlere ulaşmak için birtakım fakirlik kriterleri belirlemiştir. Bu kriterler şu şekilde sıralanıyor: Dul, Yetim, Engelli, Kalıcı ve sürekli rahatsızlığı olan, Geliri olmayan, Sosyal güvencesi olmayan, Kirada oturan olan.

 

FAKİRLİK DURUMLARININ ERİN DERECENLEDİRİLMESİ

-Kriterlerden üçünün bulunduğu aile 1. dereceden mağdur,

-Kriterlerden ikisini taşıyan, düzenli işi ve geliri olmayan, bakmakla yükümlü olduğu fert sayısı beş ve üzeri olan 2. dereceden mağdur,

-Düzenli bir işi ve sosyal güvencesi olduğu halde geliri giderini karşılamayan, borçlu olan kişiler ise 3. dereceden mağdur kabul ediliyor.

 

Yardım faaliyetlerini 12 ay boyunca sürdüren Bülbülzade Vakfı, Ramazan ve Kurban Bayramları öncesinde büyük yardım seferberlikleri başlatarak fakirlerin de bayram da yüzü gülsün diye uğraş veriyor. Bu kapsamda çok ciddi bilgisayar yazılımları da geliştiren vakıf, bayram sonrası Kurban bayramı hazırlıklarına başlayacak.