Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Ramazan Yardımlarımızın Hazırlıkları Devam Ediyor

Ramazan Yardımlarımızın Hazırlıkları Devam Ediyor

0
Ramazan Yardımlarımızın Hazırlıkları Devam Ediyor

Bülbülzade Vakfı Yardım Komisyonu tarafından Ramazan ayında yapılacak yardımlarla ilgili vakıf gönüllülerine bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

 

17 Haziran Çarşamba günü Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonunda yapılan toplantıya Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Başkan Yardımcısı Yunus Atilla Hamallar, Yardım Komisyonu Başkanı Talip Çelik, Suriye Yardım Koordinatörü Mahmut Kaçmazer, komisyon başkanları ve gönüllülerimiz katıldı.

Toplantı dolayısıyla bir konuşma yapan Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir 1994 yılında vakfı kurulduğunda kıt kanaat imkânlarla yardımlar yaptıklarını belirterek; “bugün Allah’a hamdolsun böyle tesisleri bizlere nasip etti. Haklı olmak, haklıdan yana olmak, mazlumun yanında olmak, insan için en büyük onur, en büyük güç ve en büyük fazilettir. İşte bu ocağı da anlamlı kılan, farklı kılan budur. Hiç tanımadığımız insanların kendi çocuklarımız bilerek ihtiyaçlarını karşılamış olmamız bizi birçok beladan, musibetten, fitneden koruyor. 20 yıl önce, vakfın ilk kurulduğu yıllarda yetim, yardım kavramlarını kullandığımız zaman insanlar bu kavramları duymak istemiyordu. Çünkü devlet vatandaşına karşı derin bir savaş başlatmıştı. Bu ülkenin işçisi, ülkenin fakiri, fukarası adeta ölüme terk edilmişti. Bir avuç mutlu azınlık onların alın teri üzerinden, onların yaşamları, hayatları üzerinden kendilerinde sırça köşklerde bir hayat inşa etmişti. Ama onların içerisinden çıkan biz ve bizim gibiler adeta şehrin aşağı tarafından gelerek bu hakikatin sesini örgütledi ve bugün ülkemizde iyilik adına, merhamet adına, fakirlere, fukaralara dokunan bir yapıdan sürekli ezilen, yıkılan taraflarımızı imar ederek kimseyi suiistimal etmedik. Allah da lütfetti bu imkânlar oluştu. Mekânları anlamlı kılan orada yapılan işlerdir. Buraları da anlamlı kılan bu işlerin konuşuluyor, teşkilatlandırılıyor olmasıdır. 28 Şubat sürecinde bize yöneltilen suçlamalardan bazıları şunlardı; siz bu insanlara yardım yaparak devletin otoritesini küçük düşürmeye çalışıyorsunuz. Mahkemede bize sorulan sorular bunlardı. Sizler sağlık yardımı yaparak devletin sağlık politikalarına muhalefet ediyorsunuz. Çünkü onlar bu yardımları halka çok görüyorlardı. Hamdolsun bunlar gerilerde kaldı. Ama bugün bunları milletine reva görenler zillet içersinde, başları eğik bir şekilde yok olup gitmeye mahkûm oldular.

Yardım konusunda ülke olarak dünyaya açıldık. Türkiye 150’ye yakın ülkeye yardım yapıyor. Geçen yıl 7 milyar dolar yardım yapıldı. Hatırlayın geçmişte bir milyon dolar için IMF’nin kapısında günlerce sıra bekleniyordu. Ama bu rakam şimdi bir yardım kuruluşumuzun bütçesi. Harçlığını veren, kendi ihtiyacını veren Anadolu insanının bağışları ile oldu bu.

“Yarım hurmayla da olsa kendinizi ateşten koruyun” hadisi doğrultusunda aslında biz kendimize yardım ediyoruz. Biz kendi insanlığımızı kazanmak için bu çalışmaların içinde yer alıyoruz. Artık dünyanın neresinde bir mazlumun canı yansa yüzünü buraya dönüyor ve buradan taleplerde oluyor.“ dedi.

Aldemir’in konuşmasından sonra kürsüye Bülbülzade Vakfı Yardım Komisyonu üyesi Hanife Demir gelerek aile taramasında nelere dikkat edilmesi gerektiğini Aile Tanıma Formu üzerinde örnekleriyle göstererek katılımcılara izahlarda bulundu.

Yardım Komisyonu Başkanı Talip Çelik de geçen yıl ramazan ayında 25 bin aileye giyim ve gıda yardımı yaptıklarını belirterek bu sene de “Bir Çocuk da Siz Giydirin” kampanyası çerçevesinde aynı yardımları devam ettireceklerini vurguladı. Çelik, her mahalleye belirli bir gün ayırdıklarını belirterek bu sayede yardım merkezimizde yığılmanın da önüne geçmiş olacaklarını belirtti. Çelik ihtiyaç sahiplerine; ayakkabı, pantolon, tişört, iç çamaşırı takımından oluşan giyim yardımı ile gıda kolisi vereceklerini vurgulayarak; geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Suriyeli mültecilere de kontenjan ayırdıklarını sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından yardım çalışmaları kapsamında Gaziantep’i 15 bölgeye ayrılan yardım dosyaları komisyon üyelerine teslim edildi. Komisyonlar kendilerine verilen mahallelerdeki ihtiyaç sahiplerini aileleri ile ziyaret ederek durumlarını yerinde tespit edecekler ve ihtiyaç durumuna göre giyim ve gıda kartları verecekler.