Ana Sayfa Kuruluşlar Akdeniz Eğitim Sağlık ve Yardımlaşma Derneği Ramazan Kayan: Şahsiyet Bir Etiket Değildir!

Ramazan Kayan: Şahsiyet Bir Etiket Değildir!

0
Ramazan Kayan: Şahsiyet Bir Etiket Değildir!

Araştırmacı Yazar Ramazan Kayan, Akdeniz Derneği tarafından organize edilen “İslami Şahsiyet ve Kimlik” başlıklı konferansta konuştu.

Akdeniz Derneği’nce organize edilen, Anadolu Eğitim ve Davet Gönüllüleri Platformu Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Araştırmacı Yazar Ramazan Kayan Hocanın sunumu ile “İslami Şahsiyet ve Kimlik” konulu konferans yoğun bir katılımla gerçekleşti.

 Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayında gerçekleşen programa; Mersin milletvekili Hacı Özkan, Memur Sen Mersin Şube Başkanı Sayın Abdullah Çelik, İHH Mersin Şube Başkanı Mesut Kayacı, Ensar Vakfı Mersin Şube Başkanı Fatin Rüştü Tuncer, İMH Mersin Şube Başkanı Mesut Bilgen, Davet ve Kardeşlik Derneği Başkanı Mehmet Aluç, çeşitli sivil tolum kuruluşlarının yöneticileri, üyeleri ve bürokratlar katıldı.

Program, İmam-Hatip Hafız Bilal Ömeroğlu’nun Kur’an-ı Kerim tilaveti ve ardından Anadolu Platformu tanıtım filmi ile başladı.

Gelecek, onu inşa edenlerindir

Program daha sonra Akdeniz Derneği yönetim kurulu başkanı Melikşah Yusuf Yalçınkaya’nın selamlama ve açılış konuşması ile devam etti. Yalçınkaya, konuşmasında şu konulara değindi:

“Kurulduğumuz 2005 tarihinden bugüne kadar her yıl aralıksız yaptığımız konferanslarımızın bu şehirde bir ses getirdiğine ve getireceğine inanıyoruz. Ülkemizin en önemli “sosyal sermayesi” olarak kabul edilen sivil toplum kuruluşlarının etkinliğini artırdığı bir dönemde yaşıyoruz. İşte böyle bir ortamda, “Gelecek, onu inşa edenlerindir” sloganı ve anlayışıyla yola çıkan derneğimiz, insanoğlunun yaratılışındaki güzellikleri tekrar kendisine hatırlatma arzusuyla birçok faaliyet yürütmektedir.

Çocuklardan gençlere, esnaftan memura, işçiden işverene kadar, kadın erkek ayırt etmeden toplumun bütün katmanlarına ulaşma gayreti içinde olan bir anlayışla hareket ediyoruz. Bu anlayışla yaptığımız evde karakter eğitimi ile okul öncesinden ilkokul dördüncü sınıfa kadar olan çocuklarımız temel dini bilgileri kazanırken kendi fıtratının güzelliklerini koruyarak özgüven sahibi bireyler olmalarına çabalıyoruz.

Ortaöğretim, lise ve üniversitelilere yönelik oluşturduğumuz ders gruplarımızda kendi dinimizin ve kültürümüzün güzel gördüğü temel ahlaki özellikleri taşıyan bilinçli gençler yetiştirmeye çalışıyoruz. Oluşturduğumuz okuma grupları ile gençlerimizin kitapla olan bağını kuvvetlendiriyoruz. Yetişkinler için oluşturduğumuz mahalle ortamlarımız ile kadın, erkek, işçi, işveren, esnaf, memur her kesimden insanımıza ulaşmanın derdini taşıyoruz. Yardım faaliyetlerimizi eğitim çalışmalarımızın destekleyici gücü olarak görüyor, veren el ile alan el arasında köprü vazifesi yapıyoruz.”

Şahsiyet bir etiket değildir

Ardından Anadolu Platformu Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Araştırmacı Yazar Ramazan Kayan hoca konuşmasına başladı. Kayan, “İslami Şahsiyet ve Kimlik” konulu konferansında kısaca şunlara değindi;

“Şahsiyet bir etiket değildir, rozet değildir.

Ne ve kim sorusunun cevabı şahsiyettir.

Şahsiyet öznedir, şahıs nesnedir.

Şahsiyet dik durandır, şahıs diklenendir.

Şahsiyet yük alandır, şahıs yük olandır. Şahsiyet hakikattir, lokomotiftir.

Aidiyet bedenimizin malıdır. Mülkümüz, ailemiz, sahip olduğumuzu sandığımız her şey bize ait değil ancak Allaha aittir.

Allah sizin gündeminizde kaçıncı sırada ise, sizde Allah indinde o sıradasınız.

Gömleğinizin arkadan mı, önden mi yırtıldığı önemlidir.  Ahireti merkeze alanın aidiyeti Allah’adır

İman hareket demektir. Hareket yoksa siz de yoksunuz.

Sizler bugün bu konferansa vaaz dinlemek için değil, vazife yüklenmek için geldiniz.

Eğer yürekten engelli değilseniz, size hiçbir şey engel olamaz.

Son dakikalarına kadar yoğun ilgi ve alaka ile takip edilen program Ramazan Kayan Hocanın kitaplarını imzalaması ve okurları ile hasbihal etmesinin ardından sona erdi.